W dniu 25 października 2023r. z inicjatywy Podlaskiej Izby Rolniczej zostało zorganizowane spotkanie Zarządu z przedstawicielami PGE Dystrybucja w celu omówienia i wyjaśnienia kwestii związanych z kosztami i zasadami wykonania nowych oraz modernizacją już istniejących przyłączy. Z ramienia PGE Dystrybucja S.A Oddział w Białymstoku wzięli udział: Jacek Michał Płoński- Dyrektor Generalny Oddziału w Białymstoku, Adam Robert Pruszyński-Dyrektor Rejonu Energetycznego Białystok Teren oraz Krzysztof Potapczyk- Kierownik Departamentu Eksploatacji i Rozwoju Wydziału Przyłączenia i Rozwoju. W spotkaniu wzięli także udział poseł RP Stefan Krajewski, mecenas Aleksander Bojczuk oraz Kazimierz Koczewski.
Podczas dyskusji wyjaśniono kwestie poprawności postępowania PGE Dystrybucja S.A.
Wyjaśniono, iż procedurę przyłączenia odbiorców do sieci dystrybucyjnej przedsiębiorstwa energetycznego reguluje art. 7 ustawy Prawo energetyczne. 0Ze względu na zakres informacji koniecznych do złożenia wniosku o warunki przyłączenia i zakresu prac związanych z realizacją przyłączenia proces możemy podzielić na:
a) przyłączenie odbiorcy do sieci dystrybucyjnej o napięciu do 1 kV (przyłączenia do sieci niskiego napięcia obiektów podmiotów przyłączanych takich jak budynki mieszkalne, małe zakłady usługowe itp.)
b) przyłączenie odbiorcy do sieci dystrybucyjnej o napięciu powyżej 1 kV (do sieci średniego napięcia (pow. 1kV i miej niż 110 kV) przyłączane są średnie zakłady przemysłowe, duże zakłady usługowe, itp., natomiast do sieci 110 kV duże zakłady przemysłowe o mocy zainstalowanych urządzeń rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu megawatów).
Wyjaśniono, iż proces przyłączenia rozpoczyna się od złożenia wniosku o warunki przyłączenia nie tylko w sytuacji przyłączenia nowego obiektu ale również zwiększenia mocy przyłączeniowej istniejącego obiektu lub zmiany dotychczasowych warunków i parametrów technicznych pracy urządzeń, instalacji i sieci przyłączanego podmiotu. Na podstawie złożonego wniosku zostają określone warunki przyłączenia i przygotowany projekt umowy o przyłączenie wraz z harmonogramem realizacji przyłączenia.
W sytuacji określonej w ustawie Prawo energetyczne tzn. w przypadku przyłączenia obiektu o mocy przyłączeniowej powyżej 5 MW, wydanie warunków przyłączenia poprzedzone jest sporządzeniem ekspertyzy wpływu przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci na system elektroenergetyczny. W przypadku określania Warunków przyłączenia obiektów do sieci 110 kV muszą być one uzgodnione z PSE S.A.
Wyjaśniono, iż usługi dystrybucyjne zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki, która zatwierdza taryfę.
W dalszej części spotkania dyskutowano również nad warunkami i zasadnością budowy biogazowni, które są stabilnym źródłem energii.