Najpiękniejsze konie sokólskie ponownie w PODR Szepietowo

wpis w: Aktualnosci2 | 0

W niedzielę, na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się VI Ogólnopolski Młodzieżowy Czempionat Koni Sokólskich. Do oceny zakwalifikowano łącznie 42 konie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, gdzie o miano najlepszych rywalizowały w następujących grupach i klasach:

  • I – klaczki 1-roczne
  • II – ogierki 1-roczne
  • III – klaczki 2-letnie
  • IV – ogierki 2-letnie

Organizatorami wydarzenia byli: Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Białymstoku, Polski Związek Hodowców Koni w Warszawie oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

W czempionacie mogły uczestniczyć konie zimnokrwiste w typie sokólskim urodzone w Polsce, zaopatrzone w paszport PZHK oraz spełniające warunki wpisu do księgi głównej, rasy polski koń zimnokrwisty – typ sokólski. Zwierzęta zostały ocenione przez komisję w składzie: przewodniczący – Jerzy Gawarecki – SO Kętrzyn oraz członkowie: Andrzej Konowrocki – Dyrektor WZHK w Warszawie, Tomasz Dobek – Główny Specjalista LZHK w Lublinie, Marzena Woźbińska – Główny Specjalista PZHK w Warszawie.

Oceniane konie były prezentowane w ręku, w stępie i kłusie na trójkącie. O zdobytym miejscu decydowała suma punktów za poszczególne cechy tj. typ, pokrój, nogi i kopyta. Dodatkowo zostały przyznawane punkty za wrażenie ogólne zwierzęcia. Brane pod uwagę były:

– pielęgnacja (czystość sierści i ogona, stan grzywy, korekcja kopyt),

– kondycja (otłuszczenie, słaba kondycja, zarobaczenie),

– limfatyczność (opoje, wypryski, suchość stawów),nakostniaki

– przygotowanie konia do prezentacji w ręku, współpraca konia z prezenterem.

Zdobycie 10 pkt. klasyfikuje konia jako doskonałego.

Najlepszą klaczą dwuletnią została Balia, Pana Jakuba Kamera. Tytuł Wiceczempionki dostała klacz Pogodna, której właścicielem jest Zbigniew Słowikowski z Kaczorowo Kolonii.

Czempionem ogierów dwuletnich został Rezultat – Pani Weroniki Giedrojć z Czerwonki. Drugie miejsce zajął Ocean  – Pana  Sawczuk Bogumiła z Wólki Terechowskiej.

Tytuł czempionki klaczy rocznej dostała Bystra, której właścicielem jest Pan Zdzisław Ciborowski z Łap-Dębowiny. Drugie miejsce zajęła klacz Cygina – Pana Jacka Sztamborskiego.

Najlepszym ogierkiem rocznym został Piorun – Pana Pawła Ciborowskiego z Łap.  Wiceczempionem został Graf – Marka Roszko z Jasionówki.

Ponadto spośród czempiona ogierów oraz czempionki klaczy, komisja wskazała najlepszego konia wystawy – BEST IN THE SHOW, którym został Rezultat – Pani Weroniki Giedrojć z Czerwonki.

Najlepsi hodowcy otrzymali nagrody. W imieniu Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zwycięzców pucharami uhonorowali: Wojciech Mojkowski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, wraz z zastępcami: Panią Sylwią Sikorską i Panem Adamem Zarembą.

Czempionatowi niezawodnie towarzyszyły tłumy miłośników koni. Corocznie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem hodowców, gości z wielu województw i kraju. Dzisiejsze wydarzenie było doskonała okazją do zapoznania się z postępem hodowlanym koni w typie sokólskim, a także umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy hodowcami, a miłośnikami tych zwierząt.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na XXIX Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym oraz X Ogólnopolską Wystawę Królików Rasowych, która odbędzie się 24-25 czerwca 2023 r. Niezmiennie wszystkie drogi prowadzą do Szepietowa!

Zachęcamy do obejrzenia  fotorelacji z wydarzenia oraz do śledzenia naszych profili na portalach społecznościowych Facebook oraz Instagram.

Katarzyna Olszewska

Specjalista ds. promocji

Źródło:

odr.pl