Dzień Jedności Rolniczej w Świętej Wodzie

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Dzień Jedności Rolniczej w Wasilkowie rozpoczął się nabożeństwem w cerkwi prawosławnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Uroczystą mszę polową poprzedził występ zespołu folklorystycznego. Nabożeństwo w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie rozpoczęło się w południe. Przewodniczył mu metropolita białostocki arcybiskup Józef Guzdek. W trakcie uroczystości dary ołtarza w imieniu Podlaskiej Izby Rolniczej na ręce abp Józefa Guzdka złożyli Grzegorz Leszczyński- prezes, Marek Siniło- wiceprezes oraz Jan Zelkowski- członek Zarządu. Podlaska Izba Rolnicza wystawiła też poczet honorowy w składzie: Paweł Grodzki- Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Wysokiem Mazowieckiem oraz delegaci Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku- Paweł Rogucki i Dariusz Targoński.

W uroczystościach wzięli udział także m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele rolniczych organizacji i związków zawodowych, koła gospodyń wiejskich oraz rolnicy. Biuro PIR reprezentowała Barbara Laskowska- dyrektor biura.

Po mszy świętej arcybiskup Józef Gózdek poświęcił chleby wypieczone z tegorocznych plonów po czym nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem- symbolem rolniczego trudu i przejście na wzgórze rolników.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych i pokazu jazdy konnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku, Proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej ks. Alfred Butwiłowski zaprosił wszystkich na wspólną agapę, którą uświetniały występy podlaskich zespołów folklorystycznych.

Justyna Kaliszewicz

PIR Porosły