Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Dnia 21.01.2022 r. w Senacie Członek Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej Zdzisław Łuba wraz z pracownicą Biura Powiatowego PIR w Łomży Monika Chrzanowską uczestniczyli w konferencji ,, Zielony Ład – szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa”.

Główne założenia tej strategii przedstawił unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Mówił o tym, że z Zielonym Ładem wiążą się ograniczenia, które głównie dotyczą Zachodniej Europy. Zielony ład to fakt, który już się wydarzył, rozporządzenie dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej zostało przyjęte.

Komisarz poinformował o tym, że w reformie nie ma przymusu, a ekoschematy są dobrowolne dla rolników. Jest ogromny wzrost zapotrzebowania na żywność ,,eko”, ale nikt nie zmusi Polaków do ekologii.

Jednym z kluczowych zadań reformy jest wsparcie dla małych i średnich gospodarstw. Komisarz Wojciechowski apelował o przesyłanie opinii do Planu Strategicznego, ponieważ wiele jeszcze może się zmienić dzięki nim.

Wśród organizacji rolniczych uczestniczących w konferencji jednak nie było wielkiego optymizmu. Rolnicy boją się, że zmiany związane z Zielonym Ładem t.j. warunkowość, rosnące koszty produkcji i brak opłacalności nie będą zachęcały młodych ludzi do obejmowania gospodarstw, a małe gospodarstwa mimo wsparcia nie dadzą rady się utrzymać .

Do prowadzenia gospodarstwa trzeba mieć zamiłowanie i pasję, ale rachunek ekonomiczny musi iść z tym w parze.