Dożynki Prezydenckie

wpis w: Aktualnosci2 | 0

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie. Było to wydarzenie, podczas którego prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę dzięki której mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą damą i ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorzem Pudą stojący przy dożynkowym wieńcu.

fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent podkreślał też wkład mieszkańców wsi w obronę kraju w przeszłości. Zapewniał o współpracy z ministrem rolnictwa na rzecz polskiej wsi.

– Chciałbym, żebyśmy zapewnili polskiemu rolnikowi spokojną możliwość pracy, planowania, realizowania swoich zamierzeń – mówił prezydent Andrzej Duda.

W dożynkowych uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, który podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Dożynki Prezydenckie to uroczystość szczególna.

– Dożynki pod patronatem Pana Prezydenta symbolizują nasze ogromne przywiązanie do wartości, jakie ofiaruje naszej ojczyźnie polska wieś. Są świętem wszystkich Polaków i darem wdzięczności całego narodu i całego społeczeństwa dla wszystkich rolników – mówił minister Puda.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dziś Polska rozumie, jak wiele zawdzięcza wsi.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z filarów suwerenności. Dobrobyt oraz wartości, które utrwalają naszą tożsamość narodową, wdzięczność i solidarność, solidarność z rolnikami, która nas jednoczy, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie o tych trudnych czasach i zagrożeniu braku żywności podczas pandemii – wyliczał minister Puda

Minister przypomniał też lata, gdy rolnik nie był doceniany i nie mógł liczyć na szacunek. Zaznaczył, że to właśnie prezydent Duda od kiedy objął urząd, jako pierwszy po latach pogardy, pogardy dla wsi, rozpoczął walkę o odzyskiwanie godności i szacunku dla wsi.

Minister dziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie w walce o odbudowę rodzinnych gospodarstw rolnych.

– Wieś jest miejscem ciężkiej pracy rolników, którą muszą wykonywać w spokoju i godności, a praca na roli jest nierozerwalną częścią polskiej wsi. Jej szczególnym urokiem i ogromną wartością. Dzięki niej wszyscy tutaj żyjemy w wolnym i bezpiecznym państwie. Niech żaden rolnik nie cierpi żadnych upokorzeń z racji swojego pochodzenia, specyfiki wykonywanych zajęć. Dziś bycie rolnikiem to dla wszystkich wielka duma – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

– Polsko, nie byłoby Ciebie bez chłopskiego patriotyzmu, bez pracy polskiego rolnika – podkreślił minister Puda na zakończenie swojej wypowiedzi.

Obecny na dożynkach unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewnił, że polskie rolnictwo jest ważną częścią europejskiego i zadeklarował, że w ramach reformy UE będzie więcej wsparcia dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych. Wyraził też przekonanie, że na tych zmianach polska wieś wiele skorzysta.

Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane już po raz dziewiętnasty. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego były prezentowane wieńce dożynkowe przywiezione do Warszawy z różnych stron Polski.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dozynki-prezydenckie2