Prezes KRIR na spotkaniu rolników z Marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim

wpis w: Aktualnosci2 | 0

W dniu 2 października 2020 r. na zaproszenie Prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Pana Ryszarda Kierzka  Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Pan Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu z Marszałkiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przybył, by wysłuchać opinii środowiska rolniczego na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt tzw. „5 dla zwierząt” W spotkaniu uczestniczyli, oprócz licznie zgromadzonych rolników z regionu, parlamentarzyści RP, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawiciele różnych branż mięsnych.

 – Przyjechałem tu po to, żeby słuchać, zapytać wysłuchać opinii tych, którzy są w środku tego biznesu- mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Rolnicy skorzystali z tej okazji i wyrazili swoje niezadowolenie  i ubolewanie nad sposobem uchwalania tak ważnego dla sektora rolnictwa i przetwórstwa dokumentu, gdzie całkowicie pominięto możliwość konsultacji z organizacjami rolniczymi.  Uczestnicy spotkania starali się uświadomić Marszałka iż propozycje dotyczące wprowadzenia zakazu uboju rytualnego oraz zakazu hodowli zwierząt futerkowych w konsekwencji wpłyną negatywnie nie tylko na ekonomię gospodarstw rolnych, ale i na cały sektor rolno-przemysłowy, zmniejszając znaczenie polskich przedsiębiorstw, w szczególności na światowym rynku mięsa wołowego i drobiowego.

 Po wysłuchaniu dyskusji, Marszałek Grodzki przedstawił możliwe scenariusze dalszego procedowania tej ustawy.

– Chciałbym żebyście państwo zrozumieli. Gdyby się zdarzyło, że powiemy, że niech ta ustawa w tym kształcie idzie do prezydenta, to nie odsądzajcie nas od czci i wiary, że się nią nie zajęliśmy. Tylko pomyślcie, że może okazać się, że była to dobra decyzja, bo jeżeli prezydent to zawetuje, to odrzucenie weta prezydenta wymaga trzech piątych w Sejmie, czyli jest trudniejsze do odrzucenia niż weto senackie – mówił Grodzki.

W związku z zaistniałą sytuacją, samorząd rolniczy podejmuje wszelkie możliwe działania, aby ten wysoce szkodliwy nie tylko dla rolnictwa, ale i dla gospodarki projekt ustawy „5 dla zwierząt”, nie wszedł w życie.

Źródło: www.kpir.pl