Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy zawiera korzystne przepisy, które pozwolą rolnikom na powiększenie naturalnej retencji na obszarach rolniczych. Ronicy będą mogli budować do 1000 m2 bez wymogu zgłaszania – podobnie z przebudową rowów w celu zatrzymywania wody oraz hamowania odpływu wody z obiektów drenarskich.
Jednak nowe zapisy mogą dotyczyć rolników posiadających wydzielone działki pod zabudowę, których powierzchnia przekracza 600 m2 oraz łącznie z terenem utwardzonym wynosi ponad 50 proc. Wobec czego należy doprecyzować czy w/w podatek będzie dotyczył rolników, a jeśli tak to w jakim stopniu? Należy pamiętać, że w niektórych gospodarstwach rolnych utwardzenie placu manewrowego jest nieraz jedyną możliwością gwarantującą bezpieczeństwo żywnościowe. Z założeń projektu wynika, iż celem projektu jest zwiększenie wpływów do budżetu państwa poprzez zwiększenie liczby podmiotów objętych obowiązkiem wnoszenia opłat za zmniejszenie naturalnej retencji z tytułu opłaty za powierzchnie trwale uszczelnione.
Ponadto uważamy, że scedowanie obowiązku kompetencji nadzorczych w stosunku do spółek wodnych dla gmin może spowodować, że pieniądze, które powinny być przeznaczone na ograniczenie zjawiska suszy mogą być źle wydatkowane. Większość gmin aby udźwignąć nowe kompetencje, będzie musiała zorganizować np. nowe stanowisko pracy, gdyż zgodnie z nowymi przepisami to gmina będzie miała obowiązek nadzorowania i utrzymania urządzeń melioracji wodnych. Gminy będą zatwierdzały wykazy prac utrzymaniowych właścicieli gruntów niebędących w spółce wodnej, uzgadniały te wykazy z PGW WP oraz będą wydawały decyzje w tym zakresie.