II edycja konkursu „Rolniczki motorem innowacji w Polsce” rozstrzygnięta!

wpis w: Aktualnosci2 | 0

31 stycznia 2020 r. podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych pt. „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”.

Była to druga edycja konkursu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, patronatem Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Pani Aleksandry Hadzik,  Prezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW – Pani Ewy Stachury-Kruszewskiej oraz patronatem medialnym Telewizji Polskiej TVP i Top Agrar Polska.

Jego celem jest uwidocznienie roli kobiet zaangażowanych w rozwój gospodarstw rolnych oraz docenienie innowacyjnych metod stosowanych przez nie w swoich gospodarstwach. Zwyciężczynie konkursu,  wezmą udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komitet COPA-COGECA w Brukseli.

I miejsce zajęła Pani Teresa Łukasik z woj. świętokrzyskiego. „Farma Łukasików” należy do jednych z większych gospodarstw mleczarskich w województwie świętokrzyskim i jest pierwszym, które zajęło się przetwórstwem tradycyjnym mleka. Domeną Pani Teresy jest przetwórstwo mleka, szczególnie produkcja serów w tym znanego „Buncoka strzałkowskiego”, którego recepturę  – metodą prób i błędów – sama opracowała. Dzięki serowarni, którą urządziła dzięki rodzinie, przetwarzają ok. 10 tys. litrów mleka miesięcznie na sery i jogurty, ok. 3 tys. litrów rozlewają do butelek oraz ok. 7-10 tys. litrów miesięcznie oddają do mleczarni.

II miejsce przypadło Pani Wandzie Towpik z woj. lubuskiego. Gospodarstwo Pani Wandy ma w strukturze duży udział roślin oleistych: len, konopie, lnianka oraz rzepak. Od 10 lat metodą tradycyjną na zimno tłoczony jest olej roślinny. Produkowany olej ma unikalne cechy i wspaniałą jakość docenioną na różnego rodzaju konkursach i wystawach, doceniany przez klientów. Olej stał się znaną marką w regionie. Z roku na rok Pani Wanda zwiększa areał uprawy roślin oleistych i poszerza asortyment. Nowością stała się produkcja oleju konopnego, który ma szereg pożytecznych właściwości dla organizmu ludzkiego. Również z tej rośliny, w przyszłości, przy zastosowaniu pewnej technologii będzie pozyskiwana biomasa.

III miejsce zajęła Pani Krystyna Hapka z woj. zachodniopomorskiego. Pani Krystyna prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne o pow. ponad 162 ha z produkcją roślinną podporządkowaną pod hodowlę bydła mięsnego oraz produkcję warzywno-owocową pod wytwarzany produkt lokalny. W ramach LEADERA Pani Krystyna wraz z mężem dokonała modernizacji dawnego PGR Biernów, która sprawiła, że „Folwark Biernów-Park” stał się również ogólnodostępnym miejscem spotkań mieszkańców i turystów, pełni on również funkcję edukacyjne.

Wszystkie uczestniczki otrzymały pamiątkowe puchary, dyplomy oraz drobne upominki. Laureatki trzech pierwszych miejsc otrzymały dodatkowo nagrody ufundowane przez Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – TUW oraz KRIR.

Rola kobiet w społeczeństwie się zmienia. Kobiety nie tylko są w stanie w coraz większym stopniu kształtować swoją przyszłość lecz również przyszłość całego społeczeństwa. Kobiety są kluczowymi graczami, działającymi na korzyść ekonomicznej i społecznej zrównoważoności gospodarstw i rodzin rolniczych. Dlatego też, tak ważne jest wspieranie i pokazywanie pozytywnej roli kobiet w rolnictwie.

Galeria zdjęć >>>