Diecezjalne Dożynki w Wyszkach

7 września  2019r. w Wyszkach odbyły się Diecezjalne Dożynki na które przybyli rolnicy z całej Diecezji Drohiczyńskiej  . Uroczystość była podsumowaniem całorocznego trudu rolników, którzy przybyli  by  podziękować Panu Bogu  za wszystko co im dał w tym roku.

Program  dożynek obejmował:  przyjmowanie delegacji z wieńcami ,ustawienie się procesji liturgicznej , uroczysta liturgia na placu celebry , powitanie duchowieństwa i wiernych, powitanie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych , Msza Św. pod przewodnictwem J.E. bpa Piotra Sawczuka z poświęceniem i prezentacją wieńców dożynkowych, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec, błogosławieństwo Celebransa, dzielenie się chlebem oraz poczęstunek przy wiejskich stołach .

W diecezjalnych dożynkach wzięli udział duchowni, przedstawiciele administracji rządowej, przedstawiciele Zarządu Województwa Podlaskiego , starostowie , burmistrzowie i wójtowie okolicznych samorządów , poczty sztandarowe, służby mundurowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

W imieniu władz lokalnych głos zabrał wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski, który przywitał duchowieństwo, przedstawiciel władz państwowych , samorządowych oraz  wszystkich zgromadzonych .

Starostami dożynek byli państwo Małgorzata i Andrzej Kowalewscy, którzy poprosili pobłogosławienie ziarna i wieńców. Oprawę muzyczną przygotował Chór Parafialny z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą  na placu przy kościele , którą celebrował  biskup drohiczyński ks. bpa Piotr Sawczuk. Modlono się za wszystkich rolników pracujących na roli  za sadowników, hodowców i przetwórców.

Tradycyjnym podziękowaniem za coroczne plony było 66 wieńców dożynkowych przygotowanych przez parafilie należące do Diecezji Drohiczyńskiej.  Dożynkowe wieńce zostały poświęcone podczas mszy , kiedy przenoszone były procesjonalnie przed ołtarzem. W tym roku darami diecezjan z poszczególnych dekanatów było 50 jednakowych ornatów. Ponadto, w procesji z darami niesiono także chleb i wino.    

 Główną  nagrodę zdobył wieniec przygotowany przez parafię Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce zdobyła parafia św. Wawrzyńca w Kożuchówku, a trzecie -parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim. Fundatorem nagród był Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Po pasterskim błogosławieństwie nastąpiło dzielenie się poświęconym chlebem. Doniosłym akcentem uroczystości były honorowe salwy oddane przez Łomżyńsko-Drohickie Bractwo Kurkowe.

 Dasza część  uroczystości odbyła się  na placu przy Domu Kultury w Wyszkach, gdzie przygotowany był  wspaniały poczęstunek przez mieszkańców okolicznych parafii na którym można było skosztować smacznych potraw mięsnych  oraz słodkich wypieków.

Podczas biesiady przy wiejskich stołach czas umilały przyśpiewki w wykonaniu ludowych zespołów.