21 maja 2018 r. w Warszawie odbyła się uroczystość pn. „Niepodległa RP w hołdzie polskim rolnikom”, w której udział wzięli Prezesi i przedstawiciele wojewódzkich izb rolniczych oraz Zarząd KRIR.
W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i 29 lat po transformacji ustrojowej Kierownictwo resortu rolnictwa postanowiło uhonorować polskich rolników specjalną tablicą pamiątkową, która zawisła w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako wyraz uznania dla zasług polskich chłopów w naszej historii, za ich udział w walkach o wolność i niepodległość.
Uroczystość odbywała się asyście pocztów sztandarowych szkół i organizacji rolniczych: Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Aleksandra Świętochowskiego w Gołotczyźnie, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”.
Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podsumował dotychczasowe działania resortu rolnictwa zwracając uwagę na zatrzymanie spekulacji ziemia rolną, pakiet ustaw wzmacniających pozycję rolnika w łańcuchu żywnościowym oraz zmiany w administracji rolnej. Minister podkreślił otwartość pracy w ramach powołanej przez niego Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Dzięki takiej współpracy wypracowane zostały kierunki dalszych działań. Szef resortu rolnictwa poinformował również o najbliższych planach związanych z realizacją podstawowego celu jakim jest to, aby polska wieś i obszary wiejskie były godnym miejscem do pracy, życia i wypoczynku.
Dyrektor generalna MRiRW Mirosława Jaroszewicz-Łojewska odczytała list skierowany przez premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników uroczystości.
Następnie, minister Krzysztof Jurgiel wręczył przedstawicielom zasłużonych rodzin rolniczych: Edwardowi Górskiemu, Mieczysławowi Walczykiewiczowi i Waldemarowi Wojciechowskiemu symbole Kłosy Niepodległej RP. W imieniu wyróżnionych podziękował Waldemar Wojciechowski.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał dr Marcin Markiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił historię oporu polskich chłopów przeciwko komunistycznemu reżimowi.
Uroczystość uświetniły występy młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka.
Przed uroczystym odsłonięciem pamiątkowej tablicy Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Wiceprezes KRIR Mirosław Borowski złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Po oficjalnym zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie przybyłych Prezesów i przedstawicieli samorządu rolniczego z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem oraz podsekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Rafałem Romanowskim.
Członkowie izb rolniczych wskazywali na problemy dotyczące pojawiania się nowych przypadków wirusa ASF i stosowania bioasekuracji oraz zgłaszali trudności z funkcjonowaniem nowego Prawa łowieckiego i występowania wielu szkód łowieckich. Rozmawiano także o projekcie stworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, niskich cenach skupu owoców miękkich, problemach producentów ziemniaków i warzyw oraz kwestii przejęcia przez InterRisk udziałów Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Poruszono również temat zmiany ustawy o izbach rolniczych i zwiększenia kompetencji izb.
Więcej zdjęć w galerii – zobacz >>>
Źródło:
www.krir.pl