Konferencja nt. wirusa afrykańskiego pomoru świń pt. „ASF – ofensywa”

wpis w: Aktualnosci1, ASF | 0

W dniach 15-16 marca 2018 r. w Białowieży już po raz trzeci odbyła się Konferencja nt. wirusa afrykańskiego pomoru świń pt. „ASF – ofensywa”. W tych dniach przedstawiciele Lasów Państwowych, weterynarii, Polskiego Związku Łowieckiego i rolnicy dyskutowali na temat sposobów zwalczania ASF oraz opracowywanej przez naukowców szczepionki przeciwko wirusowi. Podlaską Izbę Rolniczą reprezentował Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Hajnówce – Piotr Stocki.

Uczestnicy konferencji poznali najnowsze wyniki badań nad wirusem ASF, jednak do dziś nie ma żadnej skutecznej metody ani lekarstwa, które zapobiegałyby chorobie. Aby zlikwidować całkowicie wirusa ze środowiska należy odnaleźć i usunąć wszystkie padłe dziki – tym zajmują się obecnie myśliwi i leśnicy. Ponadto jak stwierdził prof. Pejsak najlepsza byłaby doustna szczepionka. Obecnie w  laboratorium referencyjnym prowadzone są badania nad opracowaniem szczepu ASF, który mógłby pomóc przy stworzeniu potencjalnej szczepionki przeciwko ASF. Ale jak powiedział dr Woźniakowski droga do szczepionki jest jeszcze bardzo długa. Teraz najważniejszym zadaniem jest zmniejszanie populacji dzików oraz ochrona kontaktów świń przed wirusem, a temu służy bioasekuracja, która ma być skuteczną zaporą przed wirusem.

 

W kraju w którym występuje ASF u dzików ale w którym przez 12 kolejnych miesięcy nie stwierdzono choroby u świń domowych – kraj taki uznaje się za wolny od ASF u świń. Natomiast w Polsce ostatnie przypadki u świń stwierdzono w styczniu tego roku – w woj. lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – w woj. podlaskim do tej pory przypadków u świń nie stwierdzono.