„Podlaski Dzień Kukurydzy”

W niedzielę 10 września w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowo już po raz kolejny odbył się „Podlaski Dzień Kukurydzy”, organizowany przez PODR w Szepietowie oraz Polski Związek Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Wystawę otworzyli Dyrektor PODR Pan Adam Niebrzydowski, Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy prof. Tadeusz Michalski oraz Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Jacek Bogucki. Podlaską Izbę Rolniczą reprezentował Przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem Pan Wiesław Wnorowski.

 

Podczas wystawy rolnicy mogli zapoznać się z 134 rodzajami kukurydzy z 23 firm nasiennych. Na polach doświadczalnych PODR zwiedzający mogli przyjrzeć wszystkim prezentowanym odmianom. Była także możliwość przyjrzenia się doświadczeniu z uprawą kukurydzy ziarnowej. Dodatkowo zainteresowani mogli posłuchać wykładów dot. ochrony kukurydzy przed agrofagami. Jedną z atrakcji Podlaskiego Dnia Kukurydzy w Szepietowie był pokaz innowacyjnego sposobu zakiszania kukurydzy w balotach, który przygotowała firma DUPont Pioneer. Poza tym prezentowane były najnowsze maszyny uprawowe oraz pokaz zbioru kukurydzy.

 

Jak co roku odbył się także kolejny „Konkurs Orki Pługami Zagonowymi”

 

1 miejsce zdobył Pan Andrzej Derkowski, gmina Bakałarzewo, powiat suwalski

2 miejsce zdobył Pan Michał Ozorowski, gmina Wasilków, powiat białostocki

3 miejsce zdobył Pan Rafał Gawrychowski, gmina Zambrów, powiat zambrowski

 

Rozstrzygnięto konkurs organizowany przez KRUS BIałystok dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich”.

 

1 miejsce – Krzysztof Ezman, gmina Czyżew, powiat wysokomazowiecki

2 miejsce – Iwona Janczewska, gmina Szepietowo, powiat wysokomazowiecki.

2 miejsce – Mirosław Śliwowski, gmina Nowe Piekuty, powiat wysokomazowiecki.

 

Laureaci otrzymali nagrody z rąk m.in. Wiceministra Pana Jacka Boguckiego, Zastępcy Dyrektora PODR w Szepietowie Pana Mariusza Cylwika oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Wysokiem Mazowieckiem Pana Wiesława Wnorowskiego.