Postępowania przy szacowaniu szkód łowieckich

wpis w: Szkody łowieckie | 0

1

Powstanie szkody

2

W ciągu 3 dni od dnia stwierdzenia szkody (lub 14 dni od dnia jej powstania w sadach z określeniem liczby uszkodzonych drzew) należy zawiadomić na piśmie osobę upoważnioną przez koło łowieckie do przyjmowania zgłoszeń (informacje w urzędzie gminy oraz w izbie rolniczej) o wystąpieniu szkody

3

W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody koło łowieckie dokonuje oględzin, zawiadamiając o ich terminie poszkodowanego na dwa dni przed ich dokonaniem (za porozumieniem stron – w terminie krótszym). Na żądanie jednej ze stron może w nich uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej.

Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Poszkodowanego może reprezentować pełnomocnik.

4

Ostatecznego szacowania oraz określenia wysokości odszkodowania dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy lub płodu rolnego.

Na 7 dni przed zbiorem uszkodzonej uprawy należy termin zbioru zgłosić na piśmie do koła łowieckiego w celu dokonania ostatecznego szacowania szkód. Na żądanie jednej ze stron może w nim uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej.

Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

5

Jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się jedynie ostatecznego szacowania.

Należy pamiętać, że nieuprzątnięcie płodów z uszkodzonej uprawy po dokonaniu ostatecznego szacowania wyklucza możliwość ponownego szacowania, w przypadku dalszego zwiększenia się szkody. Dopuszcza się ponowne szacowanie szkody – za porozumieniem stron – jeżeli nieuprzątnięcie płodów spowodowane było warunkami atmosferycznymi

6

Podpisanie protokołu bez uwag oznacza zgodę na wysokość odszkodowania w nim wyliczoną!

Jeżeli nie zgadzasz się ze sposobem dokonania szacowania lub wysokością odszkodowania dopilnuj by było to zawarte w podpisywanym protokole!

7

Wypłata odszkodowania następuje w terminie 30 dni od sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody (ponownego szacowania szkody).

8

W przypadku sporów organem mediacyjnym jest właściwy miejscowo Wójt, Burmistrz, Prezydent.

W przypadku nie dojścia do ugody możliwe jest wstąpienie na drogę sądową z pozwem o zapłatę.