VI Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej z dnia 17.03.2025

wpis w: Aktualnosci1 | 0

W dniu 17 marca 2025r w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej w Porosłach odbyło się VI Walne Zgromadzenie. W spotkaniu wzięło udział 27 delegatów, Dyrekcja Biura PIR oraz zaproszeni goście: Stefan Krajewski-Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Michał Gąsowski- Wicewojewoda Podlaski, Krzysztof Jurgiel – były Europoseł, Zbigniew Kaliściak – Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Mariusz Dąbrowski- Kierownik Suwalskiego Biura Powiatowego ARiMR.

Otwarcia spotkania dokonał Prezes PIR Grzegorz Leszczyński. Następnie przedstawił sprawozdanie z działalności statutowej PIR za I kwartał 2025r.  i oddał głos zaproszonym gościom. Tematy poruszane podczas spotkania dotyczyły przede wszystkim:

–  stanu epizodycznego w kraju w tym wystąpienia pryszczycy w Niemczech oraz na Węgrzech,

– wejścia w życie normy GAEC 2, czyli ochrony torfowisk i obszarów podmokłych. Powierzchnia obszarów użytkowanych rolniczo do objęcia normą GAEC 2 wynosi ok. 399,9 tys. ha, na które składają się:

  • grunty orne – 9,58 proc., tj. ok. 38,3 tys. ha;
  • trwałe użytki zielone – ok. 90,42 proc., tj. ok. 361,6 tys.

Rolnicy, wypełniając wniosek o przyznanie płatności, będą mieli możliwość zobaczenia szczegółowych zasięgów występowania gruntów objętych normą GAEC 2 w swoim gospodarstwie w aplikacji eWniosekPlus.

Kryteria definiujące obszary do objęcia norma GAEC 2 są określone w rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie torfowisk i obszarów podmokłych objętych normą GAEC 2. Natomiast warunki stosowania normy, zarówno na gruntach ornych, jak i trwałych użytkach zielonych, ujęto w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniającym rozporządzenie w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania. Oba rozporządzenia weszły w życie 15 marca 2025 r.

  • dofinansowania spółek wodnych. Obecni na spotkaniu przedstawiciele spółek wodnych wskazywali na trudności związane z funkcjonowaniem. Wymienianymi problemami były np. niewystarczające środki finansowe, problemy ze ściągalnością składek członkowskich.
  • decyzji Nr 60/2024 Wojewody podlaskiego z dnia 23 grudnia 2024 r. dotyczącej budowy progu piętrzącego w km 305+020 rzeki Narew.

W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy odbyły się liczne spotkania oraz obietnice zarówno ze strony Dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego jak i Wicewojewody podlaskiego, że do odbudowy progu nie dojdzie bez konsultacji i pełnej zgody ze strony rolników oraz lokalnej społeczności. Jednak tak się nie stało. Zabrakło porozumienia Parku z rolnikami. Budowa progu stałego 800 m przed jazem, który obecnie się sprawdza i doskonale pełni swoją funkcję stawia pod znakiem zapytania zasadność wyremontowania oraz dotychczasowego funkcjonowania jazu  należącego do skarbu państwa i uniemożliwienie jego eksploatacji zgodnie z pozwoleniem wodnoprawnym (remont jazu w roku 2023 wyniósł 4 mln zł, budowa progu ma również wynieść  co najmniej 4 mln zł).

Inwestycja zlokalizowana bezpośrednio przed jazem Rzędziany wyłączy go z pełnej eksploatacji. Odpowiada on za utrzymanie odpowiednich stosunków wodnych na terenach rolniczych i zamieszkałych na terenach wsi powyżej których piętrzy wodę. Doprowadzi to do ponownego zalewania siedlisk i domostw w okresie jesienno-zimowym oraz zaleje i podtopi użytki rolne. Będzie mieć istotny wpływ na lokalne ekosystemy.

  • uruchomienia przez Ministerstwo rolnictwa specjalnej pomocy suszowej dla rodzin. Wsparcie będzie skierowane do gospodarstw, w których w 2024 roku susza spowodowała straty powyżej 15 proc . O pomoc będzie mogła ubiegać się rodzina:

– w której co najmniej jedna osoba prowadzi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;

-w której co najmniej jednej osobie został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Pomoc będzie przyznawana jednemu członkowi rodziny, któremu został nadany numer identyfikacyjny.

Stawka pomocy wyniesie3000 złw przypadku, gdy szkody spowodowane suszą wynoszą co najmniej 15% średniej rocznej produkcji roślinnej.

  • zwiększającej się populacji wilka,
  • definicji aktywnego rolnika,
  • aktualnych naborach i rozliczeniach wniosków w ARiMR.

Ponadto WZ Podlaskiej Izby Rolniczej przyjęło uchwał w sprawie:

– zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu Podlaskiej Izby  

– uchwalenia budżetu Podlaskiej Izby Rolniczej na 2025r.

– wyrażenia zgody na zaciąganie kredytów bankowych i pożyczek.

Na zakończenie zostało przyjęte stanowisko Walnego Zgromadzenia ws. obrony byłego Ministra Rolnictwa Krzysztofa Ardanowskiego.