17 czerwca 2024roku w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej odbyło się IV Walne Zgromadzenie Podlaskiej Izby Rolniczej w którym uczestniczyło 25 delegatów, dyrekcja PIR oraz zaproszeni goście:
Stefan Krajewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Ewa Kulikowska- Wicewojewoda Podlaski
Tadeusz Kruszewski – Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie,
Zbigniew Kaliściak – Kierownik BWI ARiMR w Łomży
Edyta Drągiewicz – z-ca kierownika BWI ARiMR w Łomży
Marta Aleksiejczuk – Szotko – Kierownik BP ARiMR w Białymstoku
Podczas obrad WZ PIR obecni byli również Państwo Olszewscy z Nowych Chlebiotek, którzy utrzymują w swoim gospodarstwie ponad dwadzieścia krów, które nie należą do nich. Zwierzęta pochodzą z gospodarstwa we wsi Kwik, stamtąd zostały odebrane poprzedniemu gospodarzowi za nieodpowiednie traktowanie i złe warunki do życia. Rodzina Olszewskich opiekuje się nimi od blisko dwóch lat i od roku finansuje utrzymanie krów z własnej kieszeni.
Pan Bogdan Olszewski wziął pod swoją opiekę ponad dwadzieścia krów, które zostały odebrane interwencyjnie z gospodarstwa w gminie Pisz. Zwierzęta były w dramatycznym stanie i część z nich znalazła schronienie właśnie u niego.
Na początku koszty utrzymania krów, sięgające kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, pokrywała gmina Pisz. Po zakończeniu postępowania sądowego, rolnik stoi przed dylematem: oddać krowy organizacji społecznej, która teraz jest ich prawnym właścicielem, czy zatrzymać je, ale już jako właściciel. W obu przypadkach chce zwrotu kosztów za ich dotychczasowe utrzymanie. Jednak organizacja nie chce oddać zwierząt obawiając się o ich dalszy los, co prowadzi do kolejnych problemów dla rolnika, który zaciągnął duże długi, utrzymując krowy.
Sprawą obiecała zająć się Pani Ewa Kulikowska – Wicewojewoda Podlaski.
Pozostałe tematy poruszane podczas obrad WZ dotyczyły min.:
– poślizgu w realizacji wypłat płatności bezpośrednich, płatności RŚK i płatności dobrostanowych,
– aktualnych programów pomocowych,
– panującej suszy,
– powoływaniu komisji szacujących straty spowodowane przymrozkami wiosennymi i gradem,
– działania aplikacji suszowej,
– uruchomieniu bezpłatnych szkoleń w zakresie metod ograniczających stosowanie antybiotyków w chowie zwierząt gospodarskich,
– szkód wyrządzanych przez zwierzęta, w tym min przez wilki, łosie żurawie,
– strefy buforowej i gospodarowania w tym obszarze.
Wszelkie uwagi dotyczące rolnictwa i aktualnej sytuacji zostały przekazane obecnemu na spotkaniu Wiceministrowi Rolnictwa Stefanowi Krajewskiemu.
Po za tym Walne Zgromadzenie PIR przyjęło zmiany w regulaminie Pracy Komisji ds. Kobiet i Rodzin z obszarów wiejskich, sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z działalności PIR za 2023 rok oraz udzieliło absolutorium Zarządowi PIR za 2023r.