Niespotykane tłumy na Wystawie Zwierząt Hodowlanych!

wpis w: Aktualnosci2 | 0

🔊 Odsłuchaj artykuł

Ponad 300 wystawców, nowoczesny i zaawansowany technologiczne sprzęt do produkcji rolnej, postęp hodowlany i mnóstwo atrakcji – tak można posumować XXIX Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym oraz X Wystawę Królików Rasowych. Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca w PODR Szepietowo odbyła się największa w regionie i jedna z największych w kraju Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Do Szepietowa przyjechali hodowcy i wystawcy z całej Polski, aby zaprezentować swoje najlepsze sztuki hodowlane, nawiązać kontakty i wymienić się doświadczeniami z innymi hodowcami.

Tradycyjnie otwarcie wystawy poprzedziła uroczysta Msza Święta celebrowana przez księdza Andrzeja Latkowskiego – proboszcza parafii w Szepietowie oraz ks. Stanisława Śliwowskiego – proboszcza z tutejszej parafii w Dąbrówce Kościelnej. Ważnym punktem niedzielnego spotkania było poświęcenie nowo wybudowanej hali wystawowej wraz z jej oficjalnym otwarciem. Przedmiotowy budynek inwentarski cieszył się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. Jest on też wyjściem naprzeciw oczekiwaniom hodowców oraz odpowiedzią na intensywnie rozwijające się rolnictwo. Obiekt spełnia jednocześnie wymagania utrzymania dobrostanu zwierząt.

W wystawie wzięli udział mieszkańcy obszarów wiejskich z całej Polski, rolnicy, producenci maszyn rolniczych, firmy działające na rzecz sektora rolnego oraz doradcy i przedstawiciele instytucji wspierających rolnictwo.

Podczas wydarzenia swój dorobek hodowlany zaprezentowało wielu wystawców.  Wśród kilkuset najlepszych zwierząt gospodarskich prym wiodło bydło mleczne. Ponadto bydło mięsne, konie, owce, króliki – wszystkie te zwierzęta mogliśmy podziwiać podczas najważniejszych i niewątpliwie cieszących się ogromną popularnością targów.

Podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych swój asortyment prezentowały też firmy z branży paszowej, nawozowej, producenci maszyn rolniczych i urządzeń udojowych oraz wyposażeń budynków inwentarskich. Wszyscy zwiedzający, zarówno Ci zainteresowani zakupem jak i doradztwem mieli możliwość obejrzenia innowacyjnego sprzętu. Wystawcy starali się jak najlepiej zaprezentować swoją ofertę handlową, aby spełnić oczekiwania potencjalnych klientów.

W namiocie PODR Szepietowo doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie udzielali kompleksowego doradztwa odnośnie hodowli i zarządzania gospodarstwem. Do dyspozycji zwiedzających były również pola doświadczane z różnorodnymi odmianami upraw prowadzonych przez PODR Szepietowo. Dodatkową atrakcją była bezpłatna strefa zabaw „Magia Dzieciom”, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych uczestników Wystawy. Szepietowską Wystawę odwiedził również „Mlekoś”, który przekazywał  dzieciom informacje edukacyjne na temat walorów mleka. Podczas Wystawy można było również spotkać żołnierzy 1 PBOT oraz 8. Batalionu Radiotechnicznego. Zainteresowani podziwiali sprzęt wojskowy oraz uzyskiwali informacje o służbie wojskowej.

Podczas wydarzenia Zarząd Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pragnąc podziękować za wkład włożony w rozwój Federacji oraz polskiej hodowli i oceny bydła mlecznego przyznał Honorową Złotą Odznakę Polskiej Federacji następującym osobom:

– Lechowi Antoniemu Kołakowskiemu – Sekretarzowi Stanu w MRiRW

– Sylwii Sikorskiej – z-cy Dyrektora PODR Szepietowo

– Annie Fatydze – Redaktor Naczelnej „Wiadomości Rolniczych” wydawanych przez PODR Szepietowo

– Henrykowi Śledziewskiemu – Kierownikowi Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łomży

Na Wystawie zostały również rozdane Statuetki Wigora. Są one wręczane od 2006 roku i stanowią pewien symbol Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Te prestiżowe wyróżnienia są przyznawane za szczególny wkład w organizację i promocję Wystaw Hodowlanych organizowanych na szepietowskiej agroarenie oraz promocję podlaskiego rolnictwa. Statuetkę Wigora otrzymali:

– Andrzej Pleszuk – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich

– Adam Pietruszyński – Prezes Grupy Agrocentrum Sp. z o.o.

–  Adam Kośmider – Prezes Zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej „Garzyn”

– Paweł Wierzba – Członek Zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej „Garzyn”

– Mieczysław Raczkowski – Prezes RZHOiK w Bialymstoku

– Jerzy Kondratiuk – rolnik

Swój konkurs mieli również wystawcy. Spośród wszystkich firm prezentujących się na naszej Wystawie został przeprowadzony konkurs w następujących kategoriach:

–  „Hit Wystawy Nowość” – PRONAR za zgrabiarkę czterokaruzelową ZKP1400

– „Hit Wystawy Innowacja Technologiczna” – AGROTECHNIK  TAFIŁY za opryskiwacz Rogator 600 marki Fendt

– „Hit Wystawy Maszyna do Uprawy/Siewu” – AGRO-ROLNIK za Siewnik VADERSTAD  Tempo

– „Hit Wystawy Wyposażenie Budynków Inwentarskich” – GAMA Group za automatyczny podgarniacz paszy LIZARD

–  „Hit Wystawy Budownictwo Wiejskie” – SKAVSKA HALE za Hale Łukowe

– „Hit Wystawy Nawóz” – SKŁODOWSKI za  Nawozy Plus

– „Hit Wystawy Odnawialne Źródła Energii” – METALERG za Kotły na słomę lub inną biomasę

– „Najatrakcyjniejsze Stoisko” – MAGIA

– „Najbogatsza Oferta Handlowa” – FRICKE Maszyny Rolnicze

– „HIT KOMISJI” – SONAROL za Rozgarniacz pryzm RDP SNR 3000

Kalendarz imprez organizowanych przez PODR Szepietowo jest pełen wydarzeń! Już dziś zapraszamy na  Państwa na Krajowy Dzień Kukurydzy, który odbędzie się 10 września. Złote ziarno jest dominującą uprawą w naszym regionie.

Zapraszamy do śledzenia naszych profili społecznościowych fb, instagram, youtoube oraz strony www. Bądźcie z nami na bieżąco i śledźcie co Państwu przygotowujemy na nadchodzące wydarzenia.

Katarzyna Olszewska

PODR Szepietowo

Zdj. Weronika Biała, Wioletta Cieszkowska, Anna Olędzka

Podczas Wystawy ogromna praca wykonana przez hodowców została doceniona przez komisję konkursową, przedstawiamy Państwu wyniki oceny zwierząt:

Do pobrania wyniki XXIX Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie 2 4-2 5.06.2023 r.