Dożynki Wojewódzkie XX Podlaskie Święto Chleba oraz Biesiada Miodowa z pszczółką w Ciechanowcu

wpis w: Aktualnosci1 | 0

14 sierpnia 2022r. na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu  odbyły się Dożynki Wojewódzkie połączone z XX Podlaskim Świętem Chleba 2022.

Doroczne podziękowanie za plony tradycyjnie rozpoczęły nabożeństwa w dwóch obrządkach. Liturgii w cerkwi pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przewodniczył bp Warsonofiusz, ordynariusz diecezji siemiatyckiej. Delegacja Podlaskiej Izby Rolniczej złożona z Piotra Stockiego – Przewodniczącego Rady Powiatowej w Hajnówce, Pawła Grodzkiego – Przewodniczącego Rady Powiatowej w Wysokiem Mazowieckiem oraz Rafała Waszczuka  – delegata Rady Powiatowej PIR w Wysokiem Mazowieckiem złożyła dary ołtarza. Mszę w kościele pw. Wszystkich Świętych celebrował bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy tejże diecezji. W kościele Podlaską Izbę Rolniczą reprezentowali Marek Siniło- Wiceprezes PIR oraz Paweł Grodzki – Przewodniczący Rady Powiatowej PIR w Wysokiem Mazowieckiem.

W poczcie sztandarowym z ramienia Podlaskiej Izby Rolniczej stanęli: Tadeusz Koc, Jarosław Dyszczyk oraz Andrzej Raciborski – Delegaci z Rady Powiatowej PIR w Wysokiem Mazowieckiem.

Z kościoła uczestnicy uroczystości przeszli w uroczystej procesji, podczas której niesiono wieńce dożynkowe. Tam starostowie dożynkowi przekazali na ręce wicepremiera Henryka Kowalczyka  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi chleb upieczony z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów.

Minister Kowalczyk pogratulował rolnikom obfitych plonów i zwrócił uwagę na kwestie bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju sektora przetwórstwa żywności w Podlaskiem.

W trakcie dożynek przeprowadzono też tradycyjne konkursy. Wśród nich na najładniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce w kategorii „wieniec tradycyjny” zdobył wieniec z gminy Wyszki, zaś zwycięski laur wśród wieńców tzw. nowoczesnych trafił do gminy Suraż.

Dożynki wojewódzkie były też okazją do wręczenia ministerialnych medali zasłużonym rolnikom. Otrzymały je w tym roku 24 osoby. Szczególne gratulacje Panu Piotrowi Buraczewskiemu – delegatowi Rady powiatowej PIR w Mońkach oraz Wojciechowi Łuba – Przewodniczącemu Rady Powiatowej PIR w Zambrowie.

            Podczas tak uroczystych obchodów Podlaska Izba Rolnicza zorganizowała na swoim stoisku Biesiadę miodową z pszczółką. Zadanie to zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Było to drugie z 3 zaplanowanych spotkań promujące spożycie miodów i produktów pszczelich oraz potraw z nich przygotowanych. Promocja odbywała się na podstawie warsztatów i degustacji potraw. Na stoisku był również ekspert, który informował o wartościach miodów i produktów pszczelich, przedstawiał etapy rozwoju pszczół oraz ich roli w ulu, przybliżył rolę matki pszczelej (królowej), a także dokonał charakterystyki produktów pochodzenia pszczelego, ich cech i zalet. Przeprowadzone zostały również warsztaty dla dzieci z wyrobu świec. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowanie dzieci jak i dorosłych.

            Na stoisku Państwowej Inspekcji Pracy wręczone zostały nagrody dla uczestników konkursu „Żniwa mogą być bezpieczne”. Nagrodę ufundowaną przez Podlaską Izbę Rolniczą wręczał Wiceprezes Marek Siniło.

Agnieszka Artemiuk