Samorząd rolniczy przeciw obchodzeniu przepisów przez firmy

wpis w: Aktualnosci2 | 0

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wystąpił 6 sierpnia 2021 roku do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie stworzenia możliwości prawnych do podpisania przez Pocztę Polską umowy z siecią sklepów „Biedronka”, co pozwoli „Biedronce” na otwarcie sklepów w niedzielę. Takie przepisy umożliwiają obejście zakazu handlu w niedzielę dla wybranej firmy.

Poczta Polska S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów i zdaniem samorządu rolniczego, niedopuszczalne jest wykorzystywanie przepisów prawa dla wybranego podmiotu gospodarczego z udziałem spółki Skarbu Państwa. Tymczasem podpisana umowa pozwoli zagranicznej firmie obejść przepisy, które miały zapewnić godne warunki pracy osobom zatrudnionym w handlu, umożliwić odpoczynek i spędzenie świątecznego czasu niedzieli z rodziną, a także umożliwić właścicielom lokalnych sklepów osobiste prowadzenie sprzedaży w dni wolne od pracy.

Zdaniem samorządu rolniczego należy tak zmienić przepisy aby uniemożliwić takie działania. Ponadto podpisana umowa jest niekorzystna dla polskich przedsiębiorców i rolników i powinna być jak najszybciej rozwiązana przez państwową Spółkę.