Dożynki Jasnogórskie 2020

wpis w: Aktualnosci1 | 0

6 września 2020 r. przedstawiciele samorządu rolniczego wzięli udział w uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Święcie Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynkach. Podlaską Izbę Rolniczą  reprezentowali: Marek Siniło Wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej, Jolanta Wielgat – delegatka Rady Powiatowej w Zambrowie,  Raciborski Andrzej– Delegat na WZ Rady Powiatowej w Wysokiem Mazowieckiem.

Uroczystą Mszę Świętą z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Tradycyjnie na początku starostowie dożynek, Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza, złożyli na ręce głównego celebransa bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznego ziarna.

Główne dożynkowe uroczystości odbyły się z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Podczas wystąpienia na Jasnej Górze Prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich trud i pracę, która jest gwarantem bezpieczeństwa całego kraju. Zapewnił, że będzie nadal czynił wszystko,  żeby polscy rolnicy nie tylko mogli spokojnie pracować, ale przede wszystkim, że będzie czynił wszystko, żeby polska wieś jak najlepiej się rozwijała, żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi. W wystąpieniu prezydenta pojawił się też wątek wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały dotknięte suszą oraz innymi klęskami żywiołowymi.

– Jest także i obowiązek ze strony władz państwowych, aby czuwać nad bezpieczeństwem także i rolnika, że kiedy dotknie go klęska żywiołowa, to żeby był pewny, że otrzyma pomoc, że nie zostanie sam. Oddanie czci spracowanym dłoniom rolnika, to nie jest tylko hasło, którym politycy wycierają sobie usta. Ale, że to jest rzeczywistość, która przekłada się na konkretne działania, które powodują, że rolnik spokojnie może realizować swoje zadania – podkreślił Prezydent.

W przeddzień dożynek, tj. 5 września, przedstawiciele izb rolniczych spotkali się, aby omówić bieżące sprawy w rolnictwie. W spotkaniu udział wzięli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz Jan Białkowski – Podsekretarz Stanu w MRiRW. Poruszono wiele problemowych kwestii – m.in. brak pomocy dla producentów trzody chlewnej w cyklu otwartym w ramach pomocy w związku z covid. W tej sprawie Minister od razu zaznaczył, że nie będzie wspierał tuczu otwartego.  

Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. Wystawę otworzył w sobotę 5 września Minister Rolnictwa podkreślając, że wielką zasługą rolników jest fakt, iż „mimo suszy czy trudności wywołanych pandemią, nasz kraj może cieszyć się bezpieczeństwem żywnościowym”.