Cześć pamięci Bohaterów! Obchody Święta Wojska Polskiego i uczczenie 100 rocznicy Cudu nad Wisłą w Choroszczy

W podniosłych obchodach patriotyczno-religijnych na Rynku 11 Listopada w Choroszczy udział wzięli, między innymi: Robert Wardziński Burmistrz Choroszczy, Robert Sadowski – dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, który przedstawił rys historyczny wydarzenia, radni Rady Miejskiej w Choroszczy, pośród których p. Piotr Waczyński odczytał Apel Poległych, Proboszcz choroszczańskiej parafii – ks. kanonik Leszek Mieczysław Struk wraz z duchownymi, a także przedstawiciele lokalnych instytucji oraz organizacji. Radę Powiatową Podlaskiej Izby Rolniczej w Białymstoku reprezentował Pan Adam Marian Mierzejewski.

Uroczystości 15 sierpnia 2020 roku w Choroszczy upamiętniały żołnierzy Wojska Polskiego, a ze względu na epokową rocznicę, ogniskowały się na Cudzie nad Wisłą. To przepiękna wiktoria oręża polskiego, w którą niewielu wierzyło, a jeszcze mniej dawało Polakom jakąkolwiek szansę na wyjście z bitwy cało. Tymczasem przeszła ona do historii nie tylko Europy, ale i świata jako jedna z osiemnastu przełomowych bitew wszechczasów. Zdecydowała nie tylko o przyszłości odrodzonej Polski, lecz także o przyszłości kontynentu. Tego dnia podkreślano również, że gmina Choroszcz także ma swój cud – cud nad Narwią, nieco wcześniejszy niż nadwiślański, ale równie skuteczne oddalający nawałę bolszewicką z terytorium Rzeczpospolitej.

Burmistrz Choroszczy, między innymi, w takich oto słowach zwracał się do zgromadzonych: „Szanowni Państwo, czy mówimy o Bitwie Warszawskiej czy o potyczce pod Złotorią, widzimy, że do walk o Niepodległość Naszej Ojczyzny stawali ludzie z całego kraju i ze wszystkich warstw społecznych: profesjonalni wojskowi, przeszkoleni żołnierze, ale i tak zwani zwykli obywatele. Kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Walczyli – tak jak potrafili: w centrach miast i na peryferiach leśnej głuszy, na regularnym froncie i poza nim. W głównym nurcie walk, jak i długo po nim. Wszyscy – jak jeden mąż – o Niepodległą. (…). My, współcześni jesteśmy spadkobiercami tamtych Mężów Walki. I dziś – w Święto Wojska Polskiego szczególnie o nich pamiętamy. Malkontenci wątpiąco zapytają: Gdzie jest historia? Odpowiedzmy: Wszędzie! Wystarczy rozejrzeć się dokładnie wokół siebie, zadać sobie trudu, by się dowiedzieć i dostrzec, że otacza nas więcej żywych wspomnień przeszłości, niż moglibyśmy się spodziewać. Takiej przeszłości, która nie zginęła, tak jak dzięki mężnym żołnierzom Polski nie zginął nasz kraj. (…) Chwała bohaterom!”.

15 sierpnia 2020 roku zapisze się w historii gminy Choroszcz wartościami takimi jak godność, honor, poszanowanie dla historii i tradycji, oddanie należnego hołdu żołnierzom wszystkich frontów. Wspomnienie wiktorii oręża polskiego. To jest dana nam lekcja historii, ale równocześnie zadana lekcja życia.

Źródło: Urząd Miejski w Choroszczy