Potrzebuję partnera merytorycznego

wpis w: Aktualnosci1 | 0

– W izbach rolniczych upatruję partnera zaangażowanego, partnera merytorycznego do podejmowania decyzji, a nie tylko do konsultacji – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych, Delegatów do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Dyrektorów Biur.

Spotkanie Izb Rolniczych w Jachrance

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ważniejsze od prowadzenia formalnych konsultacji jest wspólne ustalenie jakie mają być podjęte decyzje.

Jednocześnie minister potwierdził, że nie będzie tolerował w instytucjach obsługujących rolnictwo żadnych przejawów obstrukcji czy spowalniania działań.

– Moja aktywność polityczna rozpoczęła się właśnie od izb rolniczych – przypomniał minister.

Podkreślił, że chociaż była niska frekwencja w trakcie wyborów do izb, to jednak bardzo istotna jest rola samorządu rolniczego.

– To on ma prawo reprezentować wszystkich rolników – podkreślił minister.

Dlatego też niezbędne jest według  niego podniesienie poziomu wiedzy na temat rolnictwa światowego, europejskiego wśród przedstawicieli izb rolniczych i rolników.

– To pozwoli lepiej zrozumieć zachodzące zmiany, szanse i zagrożenia. To da możliwość wypracowania lepszych, korzystniejszych rozwiązań dla polskich rolników – powiedział minister Ardanowski.

Zwrócił przy tym uwagę, że rolnictwo europejskie ma swoją specyfikę.

– Mamy określone normy dotyczące dobrostanu zwierząt, warunków prowadzenia gospodarstwa, stosowanych środków i technologii, przechowywania żywności, a tych wszystkich warunków nie muszą spełniać w wielu krajach świata i dlatego europejskie rolnictwo musi być chronione – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister odniósł się także do ostatnich protestów rolników w Europie Zachodniej, w Niderlandach.

– To bogatsi od nas rolnicy protestowali przeciwko zakusom lewaków i zielonych, którzy chcą likwidacji hodowli bydła w Europie Zachodniej, uważając ją za jednego z głównych winowajców zmian klimatycznych – stwierdził minister.

Przypomniał też opinię jednej z polskich europosłanek, która uważa, że hodowla bydła jest szkodliwa, a krowy są gwałcone i cierpią przy dojeniu.

– Dlatego organizacje rolnicze muszą tłumaczyć społeczeństwu rolę rolnictwa, jego odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe, za ochronę środowiska – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Podczas spotkania minister zwrócił uwagę na postęp techniczny i technologiczny, na innowacje. Stwierdził, że te nowe możliwości przyczyniają się do zmniejszenia użycia środków chemicznych, nawozów i innych środków do produkcji. W tym kontekście podkreślił znaczenie rolnictwa precyzyjnego, biogospodarki i wykorzystywania odpadów z produkcji rolnej do wytwarzania energii.

Zapowiedział również, że od wiosny będzie elastyczny termin stosowania nawozów.

W trakcie wystąpienia minister po raz kolejny zwrócił uwagę na małe zainteresowanie rolników środkami przeznaczonymi na zaopatrzenie gospodarstw w wodę.

– Weszła w życie ustawa, że przy budowie zbiornika do 10 arów powierzchni i 3 m głębokości nie będzie wymagane pozwolenie wodno-prawne, a jedynie zgłoszenie – informował szef resortu rolnictwa.

Podkreślił przy tym, że jak największa ilość gospodarstw powinna z tych środków skorzystać, bo problemy z suszą są coraz częstsze.

Jednocześnie zwrócił uwagę na problemy wynikające z nieuzasadnionej chęci nieustannego powiększania gospodarstw.

– W ten sposób wiele gospodarstw się zadłuża, bo za wszelką cenę chcą powiększyć swoje gospodarstwo i wygrywają przetargi, choć nie będą w stanie spłacić zobowiązań – przestrzegał minister.

Przypomniał, że w UE stawia się przede wszystkim na rodzinne gospodarstwa rolne, a takie właśnie gospodarstwa dominują w Polsce. Jednocześnie zapowiedział, że nie będzie ustępstw wobec gospodarstw, które miały w 2011 roku wydzielić 30% dzierżawionej ziemi, a tego nie zrobiły.

Kolejnym zagadnieniem poruszanym podczas dzisiejszego spotkania z przedstawicielami izb rolniczych była kwestia powszechności ubezpieczeń rolniczych.

– Tylko powszechne ubezpieczenia mogą spowodować zmniejszenie stawek ubezpieczeniowych – podkreślił minister.

Poinformował również o rozpoczęciu prac nad ubezpieczeniem rolniczych dochodów, ale będzie to można zrobić tylko przy prowadzeniu pełnej rachunkowości.

Jednym z omawianych zagadnień była kwestia zdefiniowanie rolnika aktywnego.

– Również nie da się tego zrobić bez pełnej rachunkowości – powiedział minister i dodał, że coraz poważniejszym zagadnieniem staje się w tej chwili właśnie sprawa rachunkowości.

Szef resortu rolnictwa uważa, że niewątpliwie potrzebna jest dyskusja o warunkach wspierania różnych grup rolników.

– W nowej perspektywie finansowej zamierzam uzależnić dopłaty do trwałych użytków zielonych od minimalnej obsady zwierząt – zapowiedział.

Dodał, że pomoc musi być efektywna, kierowana do tych, którzy rzeczywiście prowadzą działalność rolniczą. Podał przy tym przykład Bieszczad, na terenie których około 200 ha takiej ziemi należy do osób zameldowanych w Warszawie i które nie prowadzą żadnej działalności rolniczej.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/potrzebuje-partnera-merytorycznego