Konferencja „Zainspiruj się dziedzictwem” już za nami

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Operacja realizowana w ramach Planu działania

Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Odwiedź portal KSOW – www.ksow.pl

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

W Olsztynie w dniach 1 – 3 października 2019 r. odbyła się konferencja „Zainspiruj się dziedzictwem” realizowana przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Mazowiecką Izbą Rolniczą, Podlaską Izbą Rolniczą oraz Pomorską Izbą Rolniczą. W konferencji uczestniczyły grupy formalne i nieformalne z obszarów wiejskich z całej Polski.

Pierwszego dnia konferencji miała miejsce prezentacja działań podejmowanych przez grupy działające na obszarach wiejskich, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, a także ekspozycja produktów żywnościowych i rękodzieła przygotowana przez uczestników oraz ocena produktów w konkursie „Skarby Europy zaklęte w szkle”. Wybór najlepszych przetworów domowych nie był łatwym zadaniem dla jurorów. Komisje konkursowe oceniły 80 produktów w trzech kategoriach. Wyniki są następujące:

Kategoria: Domowe przetwory z owoców:
I miejsce – Śliwki węgierki z orzechami włoskimi – KGW „Boróweczki”
II miejsce – Fit powidła z kopniakiem – KGW w Radzanowie „Aktywne Kobiety”
III miejsce – Gruszki z dróżki – KGW w Starych Szpakach
wyróżnienie – Galaretka z czerwonej porzeczki

Kategoria: Domowe przetwory z warzyw:
I miejsce – Sałatka z grzybów – Stryjenki z Gminy Pisz
II miejsce – Piekielny dar ogrodu – KGW w Radzanowie
III miejsce – Sos pomidorowy – Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Klimy
wyróżnienie – Grzybki w pomidorach – sałatka z kołpaka – KGW w Elgnówku

Kategoria: Domowe przetwory mięsne i rybne:
I miejsce – Mięso w wekach „Smak babuni” – KGW w Górznie „Górznianeczki”
II miejsce – Ryba na raz „Karaś w zalewie octowej” – KGW w Elgnówku
III miejsce – Biebrzańskie płotki
wyróżnienie – Boróweczkowy smalczyk – KGW „Boróweczki”

Drugi dzień konferencji „Zainspiruj się dziedzictwem” to wizyta w wiosce tematycznej „Garncarska Wioska” w Kamionce koło Nidzicy. Poznaliśmy tu zasady tworzenia wioski tematycznej oraz kreowania produktów turystycznych, zwiedziliśmy garncarnię, w której odbył się pokaz toczenia na kole, zielarnię, muzeum „Skarby Ziemi”, dom pracy twórczej dzieci i młodzieży Niezapominajka Rajski Ogród (największy pokazowy ogród na Mazurach), amfiteatr. Uczestnicy wysłuchali prezentacji dot. wolontariatu i społecznego zaangażowania biznesu, tworzenia „zielonych miejsc pracy” oraz praktycznych aspektów rozwoju lokalnych inicjatyw społecznych.Podczas trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w wykładzie „E-commerce i marketing internetowy”. Odbyło się również wręczenie nagród w konkursie „Skarby Europy zaklęte w szkle”. Wszystkie grupy, które wzięły udział w konkursie otrzymały pamiątkowe szklane anioły.

Źródło: