Pszczelarskie abc

wpis w: Aktualnosci1 | 0

W dniach 27-28 sierpnia 2019 roku grupa 20 rolników uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Pszczelej Woli. Przejeżdżając przez Lublin uczestnicy zwiedzili Spółdzielnię Pszczelarską „Apis”. Spółdzielnia ta specjalizuje się w produkcji miodu, miodów pitnych i produktów pszczelarskich. Mieli okazję obejrzeć leżakowalnię miodów pitnych i zapoznać się z technologia produkcji tych trunków. Gospodarze przygotowali gościom degustację miodów pitnych. Uczestnicy wyjazdu mogli skosztować „Trójniaka Staropolskiego Tradycyjnego”, „Dwójniaka Kurpiowskiego” i nowość firmy „Wściekła Pszczoła”.


Po południu grupa szkoleniowa dotarła do Pszczelej Woli, gdzie odbyły się seminaria, które poprowadzili znakomici wykładowcy: mgr inż. Bożena Stępień, mgr inż. Jarosław Stępień, dr Marek Chmielewski oraz mgr inż. Tomasz Kędziora. Rolnicy mieli okazję wysłuchać wykładów o pożytkach pszczelich, o zasadach zwalczania chorób zakaźnych i inwazyjnych, o podstawach prawnych prowadzenia gospodarstwa pasiecznego, sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego. Zapoznali się również z harmonogramem prac pasiecznych związanych z przygotowaniem rodzin do zimowli.
Drugiego dnia szkolenia odbyły się warsztaty połączone z wykładami. Tu rolnicy ubrani w odzież ochronną dokonywali kontroli rodzin pszczelich. Sprawdzali m.in.: ile powinno być czerwiu, jaką powinna mieć siłę dana rodzina, jak powinno być ułożone gniazdo na zimę, ile powinno być pokarmu, a także jak wymienić matkę, gdy ta się zagubi.
Uczestnicy wyjazdu byli pod wielkim wrażeniem wykładów, zadawali wiele pytań. Wszyscy byli bardzo zadowoleni ze zdobytej wiedzy. Zwieńczeniem ukończenia seminarium było wręczenie dyplomu ukończenia kursu.

Mirosława Grygoruk
PIR Hajnówka

Anna Drozdowska
PIR Siemiatycze