Rozmowy przedstawicieli rolniczego samorządu z administracją

wpis w: Aktualnosci2 | 0

W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyły się dziś rozmowy przedstawicieli kierownictwa resortu i samorządu rolniczego. Uczestniczyli w nich między innymi: minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes KRIR Wiktor Szmulewicz i wiceprezes KRIR Mirosław Borowski.

–  W rolnictwie występują różne problemy, które związane są i ze zmianami klimatycznymi, i ze złą strukturą będącą konsekwencją procesów prywatyzacyjnych zakładów przetwórczych z lat 90-tych, i z procesów globalizacyjnych – podkreślił po rozmowach minister Ardanowski.

–  Przedstawiciele rolniczego samorządu – Krajowej Rady Izb Rolniczych – zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z listą dziesięciu postulatów – poinformował szef resortu rolnictwa.

Minister został zobowiązany przez szefa polskiego rządu do opracowania propozycji rozwiązań strukturalnych.

– Dziękując za konstruktywne podejście i podjęcie rozmów ze strony rolniczego samorządu jestem jednocześnie przekonany, że jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość – podkreślił minister Ardanowski.

– Do wspólnej pracy zapraszam wszystkie organizacje i związki rolnicze – zaapelował minister.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, że tylko wspólne rozwiązywanie problemów może przynieść pozytywne rezultaty.

– Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia br. – poinformował szef rolniczego samorządu.

– Proponujemy zorganizowanie wspólnej reprezentacji wszystkich organizacji i związków rolniczych i wspólne rozwiązywanie problemów w zespołach roboczych w ramach okrągłego stołu rolniczego – podkreślił prezes Szmulewicz.

Minister zwrócił uwagę, że cały świat rolniczy, wszystkie związki i organizacje powinny się w ten proces włączyć. Szef resortu rolnictwa uważa, że w ramach zespołów powinni się znaleźć przedstawiciele nie tylko producentów rolnych, czy przetwórców, ale także i konsumentów.

– Tylko takie działanie doprowadzi do zintegrowania wszystkich ogniw „od pola do stołu” i wypracowanie niezbędnych zmian strukturalnych – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 Pobierz plik:PDF

Petycja wojewódzkich izb rolniczych

źródło:

MINROL