Zarządzanie projektami z zakresu rozwoju obszarów wiejskich

wpis w: Aktualnosci1 | 0

W ostatnich latach obszary wiejskie przeszły daleko idące zmiany. Rozwój, którego jesteśmy świadkami to efekt setek, tysięcy projektów realizowanych na wielu płaszczyznach. Część z nich to zasługa wysiłku organizacyjnego samych mieszkańców: sołtysów, członków stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich. 

Takich jak Stowarzyszenia Korycinianki z Korycina zawiązane przed czterema laty. Panie ze Stowarzyszenia zajmują się najprzeróżniejszymi sprawami na rzecz swojej społeczności. Wśród największych i najciekawszych zrealizowanych projektów wymieniają wydanie książki z przepisami opartymi o ser koryciński. Panie nieco kłopotała formalna strona realizacji projektu. Jednak przy odpowiednim wsparciu udało się doprowadzić do wydania książki, jak i jej dodruku wobec szybkiego wyczerpania się nakładu.

Kolejną z takich osób, które prężnie działają na rzecz miejsca, w którym mieszkają jest Krystyna Haponik, sołtyska niewielkiej wsi Polanki, która na wieś w gminie Sokółka sprowadziła się ze stolicy województwa.

Pani Krystyna za miejsce spotkań mieszkańców wsi, wobec braku świetlicy, uznała własny dom. Ten stan trwa zresztą do dziś. Podczas narad okazało się, że potrzeb jest wiele, przez minione lata wiele też udało się zrobić. Sporo przy udziale i wysiłku mieszkańców Polanek, w tzw. czynie społecznym. Budowa drogi, uzyskanie gruntu pod altanę, zmiana transformatora na sprzęt większej mocy, dzierżawione boisko do grania w piłę nożną – to już jest. A marzy się  wyasfaltowanie drogi do krajowej 19-nastki, rozbudowa działki wiejskiej, plac zabaw, siłownia i budowa choć maleńkiej świetlicy. Fundusze są skromne, oparte głównie na Funduszu Sołeckim, ale nadzieje ogromne. Ogrom zadań absolutnie nie przeraża pani sołtys, która, jako była białostoczanka, tak reklamuje mieszkanie na wsi:

– Zachęcam, polecam miejscowość wiejska jest szczególna do integracji do rehabilitacji, do wspólnego spędzenia czasy. Tu się nie starzeje. Nie ma nic piękniejszego niż zamieszkanie na wsi.

Więcej na temat realizacji projektów na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, możecie się Państwo dowiedzieć oglądając 8 odcinek Programu „Podlaskie innowacje Rolnicze w obiektywie kamery”. Jest on realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej realizacji przedsięwzięć na obszarach wiejskich wśród mieszkańców województwa podlaskiego, w tym mieszkańców obszarów wiejskich, a szczególnie rolników. Myśl przewodnią, jaka przyświeca całej realizacji, można zamknąć w jednym zdaniu: „Wieś – dobre miejsce do życia”.

Program można obejrzeć na antenie regionalnej Telewizji Narew, na specjalnym kanale na YouTubie, dostępny jest również na Facebooku. Autorzy produkcji zapraszają do oglądania i „lajkowania”.

https://web.facebook.com/podlaskieinnowacje/