Optymalizacja wykorzystania zasobów środowiska naturalnego

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Wizytówką Podlasia są jego walory przyrodnicze.  Piękne krajobrazy, ale przede wszystkim nieskażona natura to wartość, która przyciąga tu coraz więcej osób z zewnątrz, a mieszkańcom regionu pozwala żyć zdrowiej. Niestety intensywnemu rolnictwu przemysłowemu wcale nie po drodze ze środowiskiem naturalnym. Dlatego tak ważne jest gospodarzenie w sposób optymalizujący wykorzystanie jego zasobów. A sposobów na to nie brakuje. O jednym z nich w 4. odcinku Programu „Podlaskie innowacje Rolnicze w obiektywie kamery”.

Zależność między rolnictwem, a przyrodą można określić jako zamknięte koło. Coraz bardziej uprzemysłowione rolnictwo wywiera coraz większy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jednocześnie od stanu środowiska w dużej mierze zależy ilość i jakość zebranych plonów. W tym kręgu zależności bodaj najważniejsza jest świadomość tego faktu. Bo rolnik świadomy zaczyna poszukiwać rozwiązań służących optymalizacji wykorzystania środowiska naturalnego.

Tak jak Jan Pruszyński, producent mleka z Pruszanki Starej w gm. Brańsk. Rolnik utrzymuje stado 125 krów dojnych, rocznie produkując ponad milion mleka. Gospodarzy na zaledwie 53 hektarach.

Przed kilkoma laty zrealizował on inwestycję polegającą na budowie obory wolnostanowiskowej. Wyposażając nowy budynek szukał ekonomicznego i ekologicznego rozwiązania w zakresie wyściełania legowisk dla krów. Nie bojąc się innowacji, zakupił separat dp gnojowicy. Uzyskanymi w procesie separowania częściami stałymi posypuje legowiska dla krów.

– Materace są rozwiązaniem dalekim od natury – wyjaśnia rolnik.  – Dlatego już na początku nie brałem ich pod uwagę. Podściełanie słomą wiąże się z dużymi nakładam finansowymi, musiałabym sporo jej kupować, a jej cena idzie w górę.  Z wielu powodów zakup separatora wydał mi się najlepszym rozwiązaniem. Były nawet robione eksperymenty polegające na tym, że w jednej oborze podsypano stanowiska separatem, piaskiem i słomą oraz materacem. Krowa wybrała separat.

Ściółkę rolnik uzupełnia co kilka tygodni, w zależności od potrzeb. Część płynną stosuje natomiast jako nawóz do zielonek, minimalizując w tej sposób zakup nawozów mineralnych.

Jak zaznacza Pruszyński, ważną wartością dodaną jest uzyskana zdrowotność stada. Jak mówi, krowy w systemie rusztowym z separatem dożywają u niego 9 laktacji, czują się świetnie, nie występują praktycznie otarcia, czy kulawizny, a co za tym idzie,  zmniejszyły się nakłady gospodarza na opiekę weterynaryjną.

W drugiej części Programu Michał Snarski rozmawia z Bronisławem Puczelem, dyrektorem Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, który zdradza jak dużą rolę w optymalizacji uprawy ma właściwy dobór odmian. Instytucja, którą zarządza Bronisław Puczel zajmuje się badaniem wartości gospodarczej odmian zarówno przed, jak i po zarejestrowaniu. Warto wiedzieć, że na terenie Polski można legalnie sprzedawać materiał siewny odmian zarejestrowanych w katalogu unijnym. Co dobre dla całej Unii, niekoniecznie jest dobre w warunkach panujących w naszym regionie. Dlatego warto korzystać z katalogu odmian zalecanych dla województwa podlaskiego. To znaczący czynnik uzyskania satysfakcjonującego plonu.

-Różnica w plonowaniu pomiędzy odmianami wynosi nawet 30 proc. Co oznacza że rolnik dokładnie to damo i ponosząc takie same koszty może otrzymać z hektara plon rzędy 6 lub 8 ton, a to znacząca różnica – podkreśla Puczel.

Więcej na temat doboru odpowiedniej uprawy oraz optymalizacji wykorzystania środowiska naturalnego możecie się Państwo dowiedzieć oglądając 4. odcinek Programu „Podlaskie innowacje Rolnicze w obiektywie kamery”. Jest on realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej realizacji przedsięwzięć na obszarach wiejskich wśród mieszkańców województwa podlaskiego, w tym mieszkańców obszarów wiejskich, a szczególnie rolników. Myśl przewodnią, jaka przyświeca całej realizacji, można zamknąć w jednym zdaniu: „Wieś – dobre miejsce do życia”.

Program można obejrzeć na antenie regionalnej Telewizji Narew, na specjalnym kanale na YouTubie, dostępny jest również na Facebooku. Autorzy produkcji zapraszają do oglądania i „lajkowania”.

https://web.facebook.com/podlaskieinnowacje/