Działalność gospodarcza na terenach wiejskich

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Wieś jest nie tylko dobrym miejscem do życia, ale także do prowadzenia działalności gospodarczej. O tym najlepiej świadczą statystyki. Firmy na terenach wiejskich są zakładane i prowadzone coraz częściej, a kierunek tych działalności ogranicza jedynie wyobraźnia. O tym w 7. odcinku Programu „Podlaskie innowacje rolnicze w obiektywie kamery”. 

– Rolnicy obecnie chętnie zakładają działalność gospodarczą – podkreśla ekspert tego odcinka Bożena Pruszyńska, przedstawicielka Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. –  W ubiegłym roku funkcjonował taki program zachęcający właśnie do zakładania działalności gospodarczej.  Była to premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Wiele osób z niego skorzystała. Z tego co pamiętam rolnicy założyli wówczas myjnię samochodową, powstały salony fryzjerskie, przetwórstwo, salony kosmetyczne.

Właśnie salon kosmetyczny w Korycinie prowadzi Anna Micun-Kursa.

– Pomysł na założenie formy powstał w mojej głowie. Zawsze chciałam być kosmetyczką – mówi Pani Anna. –  Pierwszą firmę otworzyłam dziesięć-piętnaście lat temu. Formalności nie są łatwe. Trzeba iść do urzędu, popytać, a ludzie są pomocni, więc jakość poszło.

Pani Anna podkreśla, że wybrany przez nią profil działalności sprawdza się i w mieście, i na wsi.

– Zawsze ludzie chcą się czuć pewnie i lepiej – mówi. – Kobiety na wsi dbają o siebie coraz bardziej i to jest zauważalne.

Prowadząc biznes na wsi z pewnych punktów widzenia jest nawet łatwiej o klienta. Zdecydowanie  szybciej funkcjonuje tu tzw. poczta pantoflowa.

Biznes na wsi to nie tylko małe jednoosobowe firemki. Przenieśmy się z Korycina do pobliskiej wsi Wyłudki. Mieści się tu Zakład Produkcji Smalcu Spożywczego Emer, który powstał jeszcze w latach 90-tych. To firma, choćby z racji swojej długoletniej historii, rozpoznawalna na rynku. Czy jej lokalizacja na obszarach wiejskich to atut?

– Z jednej strony tak, z drugiej nie. Jeśli chodzi o zaludnienie, aspekty związane z lokalizacją zakłady, jest to dobry aspekt, dobrze się prowadzi tego typu działalności na obszarach wiejskich – wyjaśnia Marcin Radulski, Prezes firmy. – Z drugiej strony dostęp do infrastruktury miejskiej, do wszelkiego typu obsługi technicznej serwisów, to jest już gorsze. Utrudniony jest też dostęp do większej liczby pracowników.

Okazuje się więc, że sukces w działalności gospodarczej nie jest podyktowany umiejscowieniem siedziby firmy. Liczy się pomysł i energia do pracy oraz umiejętność poszukiwania różnego rodzaju wsparcia.

Więcej na temat prowadzenia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich możecie się Państwo dowiedzieć oglądając 7. odcinek Programu „Podlaskie innowacje Rolnicze w obiektywie kamery”. Jest on realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej realizacji przedsięwzięć na obszarach wiejskich wśród mieszkańców województwa podlaskiego, w tym mieszkańców obszarów wiejskich, a szczególnie rolników. Myśl przewodnią, jaka przyświeca całej realizacji, można zamknąć w jednym zdaniu: „Wieś – dobre miejsce do życia”.

Program można obejrzeć na antenie regionalnej Telewizji Narew, na specjalnym kanale na YouTubie, dostępny jest również na Facebooku. Autorzy produkcji zapraszają do oglądania i „lajkowania”.

https://web.facebook.com/podlaskieinnowacje/