Agro na Obcasach

wpis w: Aktualnosci2 | 0

11 października br. w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku odbyło się AGRO na Obcasach. Organizatorem spotkania już po raz drugi jest Podlaska Izba Rolnicza wspólnie z Bankiem BGŻ BNP Paribas. W tym roku dołączyła też Gazeta Współczesna. AGRO na Obcasach to wydarzenie przyciągające rzeszę pań, które czynnie udzielają się w sektorze rolniczym. Takie wydarzenia to dla nich świetna inicjatywa do wspólnych spotkań i prowadzenia wzajemnych rozmów biznesowych. To możliwość oderwania się od codziennej rzeczywistości. Co rocznie udaje nam się zgromadzić ponad 800 kobiet z terenu całego województwa podlaskiego.

Podczas spotkania uczestniczki mogły skosztować potraw z mięsa wieprzowego były to m.in. terina wieprzowa na parze z młodą marchewką, kolorowe rolady wieprzowe, pasztet wieprzowy z żurawiną, koreczki z szynką i kabanosem, roladki z polędwicy wędzonej z musem chrzanowym, jesienna sałatka z dynią, galaretki z nóżek wieprzowych, kruche babeczki z selerem i szynką, półmisek mięsiw wędzonych, mufiny z serem lazur i boczkiem, terina z fasolką i szpinakiem, policzki wieprzowe w sosie, frykadelki wieprzowe zawijane w boczku w sosie chrzanowym. Degustacja odbyła się w ramach Pikniku Wieprzowego Podlasko – Mazurskiego sfinansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. Podczas imprezy nie zabrakło również informacji o walorach zdrowotnych i kulinarnych wieprzowiny, oraz licznych konkursów z cennymi nagrodami.

W tym roku naszemu przedsięwzięciu towarzyszył konkurs „Rolnik Roku województwa podlaskiego”, od wielu lat organizowany przez Gazetę Współczesną w partnerstwie z Podlaską Izbą Rolniczą. Konkurs Rolnik Roku ma na celu promowanie najlepszych praktyk w rolnictwie. Pokazuje je przez pryzmat osób, które stanowią wzorce rolników dbających o wysoką kulturę rolną, umiejętnie zarządzają swoim biznesem, jakim jest gospodarstwo rolne. Kładą nacisk na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie, dbałość o dobrostan zwierząt hodowlanych i środowiska, wprowadzają nowe rozwiązania w produkcji rolnej oraz są otwarci na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Do konkursu zgłosiło się 30 rolników z województwa podlaskiego, do 13 z nich wybrali się reporterzy Gazety Współczesnej, aby nagrać z nimi wideo rozmowy. Zostały one zaprezentowane na gali Agro na Obcasach.

„Rolnikiem roku 2018” został Krzysztof Szmurło, producent mleka ze wsi Popławy (gm. Brańsk). Na drugim miejscu znalazł się Zdzisław Łuba z Mężenina (gm. Rutki), a na trzecim Krzysztof Zembrowski ze wsi Bodaki w gm. Boćki. Dziękujemy wszystkim rolnikom za udział w konkursie i gratulujemy osiągnięć w swoich gospodarstwach rolnych.

Imprezie towarzyszył koncert zespołu Tre Voci. To polskie trio muzyczne, wykonujące muzykę klasyczną i pop operową. Tenorzy, artyści nowej generacji przepełnieni miłością do ludzi i świata. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń.

Sponsorem wydarzenia Agro na Obcasach był Hyundai.

Elżbieta Orłowska

PIR Kolno