Święto hodowców w Szepietowie

wpis w: Aktualnosci2 | 0

Tradycyjnie w ostatni weekend czerwca w PODR Szepietowo odbyła się największa w regionie i jedna z największych w kraju Wystawa Zwierząt Hodowlanych. W tym roku byliśmy również organizatorami Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego, która podniosła rangę wydarzenia. Do Szepietowa przyjechali hodowcy bydła z całej Polski, aby zaprezentować swoje osiągnięcia hodowlane oraz nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami z innymi hodowcami.

Otwarcia Wystawy dokonał Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Adam Niebrzydowski wraz z Wiceministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jackiem Boguckim, Zastępcą Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Komisarzem Wystawy Tadeuszem Markowskim, Prezydentem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszkiem Hądzlikiem i Wiceprezydentem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Krzysztofem Banachem. W swym przemówieniu inaugurującym Wystawę Dyrektor PODR powiedział: „Dziś macie Państwo niepowtarzalną okazję zobaczyć czołówkę krajowej hodowli bydła mlecznego, a także najlepsze w regionie okazy bydła mięsnego, koni, owiec i królików rasowych”. Głos zabrał również Jacek Bogucki, który pogratulował organizatorom jubileuszu dziesięciolecia Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego oraz dwudziestopięciolecia Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

 

 

W niedzielę 24 czerwca w drugim dniu Wystawy swoją obecnością zaszczycił nas Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. W przemówieniu przedstawił swoje priorytety, oraz plany, które chciałby zrealizować jako Minister Rolnictwa. Wręczył również odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” osobom, które miały wielki wkład w rozwój polskiego sektora rolniczego. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla odznaczonych, którzy odebrali mnóstwo gratulacji. Po oficjalnych uroczystościach gospodarz Wystawy, Dyrektor PODR Szepietowo oprowadził Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego wraz z delegacją po terenach wystawowych.

 

 

W przeddzień Wystawy w piątek, 22 czerwca odbył się finał Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców. Przez kilka dni młodzież interesująca się sztuka fitterską, poznawała jej zagadnienia pod okiem instruktora. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom końcowy pokaz był bardzo efektownym widowiskiem. Najlepszy z najlepszych to Marta Wrzesień, a w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

I kat. wiekowa: Gabriela Kraszewska
II kat. wiekowa: Marta Wrzesień
III kat wiekowa: Damian Żyłowski
kat. Senior: Marta Wrzesień
kat. Junior: Gabriela Kraszewska
BEST CLIPER: Damian Żyłowski


Na X Ogólnopolską Wystawę Bydła Hodowlanego i XXV Regionalna Wystawę Zwierząt Hodowlanych do Szepietowa przyjechało wielu hodowców. Najpiękniejsze sztuki bydła mlecznego rywalizowały ze sobą w kilku kategoriach. Pierwszego dnia Wystawy komisja oceniająca wybrała te najbardziej okazałe, mające najlepsze cechy bydła mlecznego. W niedzielę odbyła się uroczysta prezentacja superczempionów i czempionów oraz wręczenie nagród dla najlepszych hodowców. Tytuły superczempionów otrzymały.

W kategorii jałowice: Stadnina Koni Nowe Jankowice Sp. z o.o. za jałowicę w wieku 19-21 miesięcy rasy PHF odmiany czarno-białej

W kategorii krowy rasy PHF: Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane Gałopol Sp. z o.o. za krowę MAGGIE, rasy PHF odmiany czarno-białej w II laktacji

W kategorii krów ras RP, SM, JE, MO, oraz krów ras rodzimych: Solarczyk Edward na krowę BERETKA

W kategorii bydło mięsne superczempiona otrzymała:

jałówka TOLA rasy charolaise Jerzego Magowskiego

Równocześnie oceniane były też inne zwierzęta hodowlane: konie, owce, kozy, króliki, drób ozdobny i użytkowy. Tytuły superczempionów otrzymały:

Konie

W kategorii klacze: Rogalski Stanisław za klacz TORINA

W kategorii ogiery: Strzelecki Henryk za ogiera GROM

Króliki

Rasy duże: Belgijski Olbrzym Biały – Sadowski Roman

Rasy średnie: Nowozelandzki Biały –  Grzegorz Szumigaj

Rasy małe: Jasnopopielata – Barbara i Henryk Koc

Owce

W kategorii tryk: Tomasz Rokicki za tryka rasy BOM

W kategorii owca: Woroniecki Marcin za owcę rasy CORRIEDALE

Drób

W kategorii kur nieśnych objętych programem ochrony zasobów genetycznych: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej za stadko kur nieśnych Polbar

W kategorii gęsi: Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej za stadko hodowlane gęsi Białych Kołudzkich rodu W-11

W kategorii indyki typu ciężkiego: Romax Drób Sp. z o.o. za stadko młodych indyków rzeźnych typu ciężkiego BUT 6

Swój czas na Wystawie mieli również najmłodsi. W konkursie „Młodzi Hodowcy” mogły wystartować dzieci w wieku 6-10 lat. Miały one za zadanie jak najlepiej zaprezentować swą cieliczkę na ringu wystawowym. Wielkie skupienie, emocje, stres a na końcu to co najprzyjemniejsze – nagrody. W tym roku upominki dla najmłodszych wręczał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski co dla dzieci było niewątpliwie dodatkowym wyróżnieniem.

Podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych swój asortyment prezentowały  firmy z branży genetyki, paszowej, nawozowej, producenci maszyn rolniczych i urządzeń udojowych. Wszyscy zwiedzający, zarówno Ci zainteresowani, zakupem jak i inny, mieli możliwość obejrzenia sprzętu z najwyższej światowej półki. Wystawcy maszyn starali się jak najlepiej zaprezentować swój asortyment, eksponując szczególnie najnowocześniejsze technologie w nich montowane.

Do dyspozycji wszystkich uczestników Wystawy byli doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, którzy w namiocie PODR Szepietowo służyli radą i odpowiadali na pytania rolników. Była również możliwość zwiedzania pól doświadczalnych prowadzonych przez PODR Szepietowo. Doradca oprowadzał i odpowiadał na pytania dotyczące uprawianych na poletkach doświadczalnych roślin. Innym ciekawym punktem programu Wystawy, był pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego w Rolniczej Wytwórni Produkcji Biopaliw Płynnych przy PODR Szepietowo. Można tam było zobaczyć cała linię produkcyjną do tłoczenia oleju oraz cały przebieg procesu tłoczenia. Pracownik PODR Szepietowo doradzał również jak założyć taką przetwórnie, jakie prawne wymagania należy spełnić oraz jakie są koszta założenia i prowadzenia biopaliwowni.  Dodatkową atrakcją przygotowaną przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z KRUS i Państwową Inspekcją Pracy był konkurs „Dziecko bezpieczne na wsi”. Można tam było zmierzyć się z pytaniami z zakresu bezpieczeństwa najmłodszych na wsi. Każdy kto prawidłowo odpowiedział na pytanie został obdarowany upominkiem.

Swój konkurs mieli również wystawcy. Spośród wszystkich firm prezentujących się na naszej imprezie został przeprowadzony konkurs w kategoriach „Hit Wystawy”, „Hit publiczności”, „Najatrakcyjniejsze Stoisko”. Statuetkę w kategorii „Hit Wystawy” otrzymała firma Wipasz za „Pasze doskonałej jakości”, „Hit Publiczności” powędrował do firmy DeLaval za robot udojowy VMSTMV300, a „Najatrakcyjniejsze Stoisko” otrzymała firma Agrocentrum.

Na Wystawie licznie pojawili się również lokalni twórcy ludowi, których prace zostały szczególnie docenione przez odwiedzających. Podlasie to miejsce słynące z kulinarnych perełek i te również można było nabyć na Wystawie. Każdy kto chciał spróbować podlaskich wędlin, chlebów, ciast, czy napojów mógł je nabyć na licznych stoiskach z żywnością.

 

Źródło:

http://odr.pl/