Konferencja: Kierunek Rozwój”

wpis w: Aktualnosci1 | 0

W dniach 12 – 13 października 2017 r. w Olsztynie odbyła się konferencja „Kierunek Rozwój”, której uczestnikami byli członkowie grup formalnych i nieformalnych działających na obszarach wiejskich województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i mazowieckiego.


W ramach panelu „Wieś – Moje miejsce do życia i rozwoju zawodowego” każda z grup zaprezentowała swoją działalność oraz podzieliła się doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Podczas wykładów uczestnicy poznali możliwości i źródła finansowania działań na obszarach wiejskich, w tym wykorzystanie środków z PROW 2014-2020 i KSOW na rozwój obszarów wiejskich, dowiedzieli się jak napisać dobry wniosek o przyznanie dotacji oraz w jaki sposób wykorzystać małe przetwórstwo lokalne i krótkie łańcuchy dostaw, aby nastąpił rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.

Ważnym elementem konferencji były warsztaty rozwoju osobistego, podczas których uczestnicy dowiedzieli się jak prowadzić spotkania, w jaki sposób radzić sobie ze stresem, jak wzmocnić poczucie własnej wartości, a także co zrobić, żeby chciało się chcieć…

Podczas konferencji nastąpiła ocena przetworów zgłoszonych do konkursu „Skarby Europy zaklęte w szkle” oraz wręczenie nagród laureatom. Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach:

– Domowe przetwory z owoców (w tym jagody, borówki, jeżyny, żurawiny itp.) – komisja dokonała oceny 16 produktów i wyłoniła następujących zwycięzców:

I miejsce – Rajskie jabłuszka w zalewie – Koło Gospodyń Wiejskich Naprom,
II miejsce – Gruszka w kompocie z Wichrowego wzgórza – „Wichrowe wzgórze”,
III miejsce – Konfitura malinowo – jabłkowa – Stryjenki,

– Domowe przetwory z warzyw (w tym grzyby leśne) – oceniono 19 produktów:

I miejsce – Marchewka na słodko – Koło Gospodyń Naprom
II miejsce – Dżem z papryki – Stowarzyszenie „Wrzosowisko”
III miejsce – Sok z kiszonego buraka – Stryjenki

Wyróżnienia – Topinambur kiszony po kociewsku – Koło Gospodyń Wiejskich Zblewo

– Sałatka z fasoli – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje
– Domowe przetwory mięsne i rybne – oceniono 15 produktów:

I miejsce – Wieprzowina w sosie własnym – Stryjenki,
II miejsce – Zblewski karaś pieczony na masełku – Koło Gospodyń Wiejskich Zblewo,
III miejsce – Pasztet z królika w słoiku – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zambrowska,

– Nalewki – oceniono 16 produktów:

I miejsce – Woleńska nasercówka – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Zambrowska,
II miejsce – Nalewka z bzu czarnego „Samo zdrowie” – Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki Tatary,
III miejsce – Pigwówka – Stowarzyszenie „Sami Swoi Jędrychowo”,

Wyróżnienia – Nalewka z czeremchy – Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym,
– Nalewka Heli – Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje.

Konferencja została zorganizowana przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą w partnerstwie z Podlaską Izbą Rolniczą, Mazowiecką Izbą Rolniczą oraz Pomorską Izbą Rolniczą.

W konferencji z Podlaskiej Izby Rolniczej wzięli udział: Witold Grunwald- Członek Zarządu, Barbara Laskowska- Dyrektor Biura, przedstawicielki następujących grup formalnych: Stowarzyszenie i Koło Gospodyń Wiejskich w Lemanie, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ciemnoszyje, KGW Brzóski Tatary, KGW Wola Zambrowska oraz KGW „Sąsiadki” oraz pracownicy Podlaskiej Izby Rolniczej.

Operacja „Kierunek Rozwój” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

 

Źródło:

Konferencja: Kierunek Rozwój”