Świętomięs Polski – w mięsie siła!

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Po raz pierwszy w Białymstoku w dniach 16-17 września 2017 r. odbył się w Białymstoku na Rynku Kościuszki festyn kulinarny pn. „Świętomięs Polski” – impreza promująca polski drób, wieprzowinę oraz wołowinę, której Partnerem była Podlaska Izba Rolnicza.

Organizatorzy wydarzenia zapewnili szereg atrakcji. Odbyły się pokazy, degustacje, poczęstunki. Jednakże największe wrażenie na obecnych robiły byk na rożnie (ponad 700 kg), Kocioł i Patelnia Świętomięsna.

 

Natomiast na scenie kulinarnej pojawiły się praktyczne porady i pokazy. Przez Rynek i okalające go ulice przechadzała się parada mięsna. Poza tym wszyscy obecni mogli obejrzeć w centrum miasta prezentację historyczną „Stół Branickiego”.

 

Nie zabrakło również animacji dla dzieci, tj. warsztatów plastycznych, konkursów z nagrodami czy zabaw ruchowych. Maluchy mogły bawić się także w zagrodzie młodych hodowców.

Podczas imprezy przygotowano bogaty program artystyczny. Wystąpił Teatr Akrobatyczny „Z głową w chmurach”, zespół „Poznań BRASS”, zespół „Akord”, Halina Benedyk i Marco Antonelli a także Anna Polowczyk i Piotr Szulc z zespołem. W sobotę pojawił się też Krzysztof Krawczyk.

Poza tym w Centrum Astoria odbyła się konferencja dla producentów i przetwórców poświęcona aktualnym problemom branży mięsnej, podczas której omówiono m.in. problemy związane z wirusem afrykańskiego pomoru świń. Obecny na konferencji Wiceprezes Marek Siniło oznajmił, że gdyby  już 4 lata temu zrealizowano wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej to ASF aż tak by się nie rozprzestrzenił. Dodał też, że zdaniem PIR głównym roznosicielem wirusa są dziki, a nie człowiek. Na zakończenie stwierdzono również, że pomimo nienajgorszej sytuacji na polskim rynki wieprzowiny konieczne jest utrwalanie dobrego wizerunku, dobrego imienia polskiego mięsa.

 

W kraju to już 7. edycja festiwalu. Wydarzenie organizują Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy.


 

Anna Pietraszewicz

PIR Porosły