Jasnogórskie Święto Dziękczynienia za Plony

wpis w: Aktualnosci2 | 0

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę września, odbyły się Jasnogórskie Dożynki.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas uroczystości na Jasnej Górze

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas uroczystości na Jasnej Górze

 

Tegoroczne obchodzone na Jasnej Górze Święto Dziękczynienia miało szczególny charakter, gdyż odbywało się w roku jubileuszu 300-leciakoronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Na błoniach zebrały się delegacje rolników ze wszystkich stron Polski.

− Nasza piękna polska tradycja przywiodła nas dziś przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak jak liczne pokolenia naszych przodków przynosimy pachnący chleb i dzielimy się chlebem eucharystycznym – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel zwracając się do zgromadzonych rolników.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na zmiany zachodzące na wsi i terenach wiejskich, na poprawę opłacalności produkcji, na korzystne zmiany na rynkach rolnych. Przypomniał, że rośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych a w ciągu mijających dwóch lat uzyskaliśmy dostęp dla nich do kolejnych 30. zagranicznych rynków.

− Dla Rządu – podkreślam – całego Rządu p. premier Beaty Szydło, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki – podkreślił minister.

− Zdajemy sobie sprawę, że dzisiejsza wieś to wiele kontrastów. Obok rolników, którzy unowocześniają swoje gospodarstwa i znakomicie radzą sobie na zagranicznych rynkach, na obszarach wiejskich żyje wiele osób, którym państwo musi pomagać i pomaga. Macie prawo oczekiwać od rządzących wsparcia. Nasz rząd tak właśnie rozumie wypełnianie swoich obowiązków – zapewnił minister Krzysztof Jurgiel.

Dziękując rolnikom za ich tegoroczny trud włożony w zebranie plonów szef resortu rolnictwa podziękował również za kultywowanie tradycji i za pamięć o własnych korzeniach zwracając uwagę, że taka postawa jest opoką każdego narodu, który bez tego ginie.

Minister Krzysztof Jurgiel podziękował również kapłanom, na czele z ks. Biskupem Edwardem Białogłowskim, Krajowym Duszpasterzem Rolników, za nieustanne umacnianie wiernych w przywiązaniu do Kościoła i Ojczyzny.

Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który podkreślił, że Dożynki Jasnogórskie są rolniczym świętem narodowym.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rolników na Jasną Górę i Święto Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki odbywały się w tym roku pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”.

Tradycyjnie, uroczystościom towarzyszył: XXVI Krajowa Wystawa Rolnicza i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie.

Krajową Wystawę Rolniczą otworzył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Odnośnik otwierany w nowym oknie Wystapienie ministra K. Jurgiela podczas Dożynek Jasnogórskich (.pdf 122,55 kB)

 

Źródło:

www.minrol.gov.pl