Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej – nabór wniosków od 28 września do 27 października 2017 r.

wpis w: Aktualnosci1 | 0

O pomoc na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 mogą ubiegać się:

  • rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę co najmniej 300 sztuk świń na terenach objętych ASF (afrykańskim pomorem świń);
  • spółki wodne lub związki spółek wodnych, w których co najmniej połowę stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, a spółka została utworzona do wykonywania, utrzymania oraz eksploatacji urządzeń służących do:
    • ochrony gospodarstw członków spółki wodnej przed powodzią;
    • melioracji wodnych;
    • prowadzenia racjonalnej gospodarki na terenach zmeliorowanych należących członków spółki wodnej.

W ramach tego wsparcia rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na wykonanie ogrodzenia chlewni czy utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej. Wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł i nie może przekroczyć 80 proc. kosztów kwalifikowalnych. Natomiast spółki wodne lub związki spółek wodnych mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje polegające na zaopatrzeniu w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych służących do zabezpieczenia gospodarstw rolnych przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem, spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny. Wysokość wsparcia wynosi 500 tys. zł i nie może być większa niż 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się od 28 września do 27 października 2017 r. w oddziale regionalnym Agencji właściwym ze względu na:

  • położenie nieruchomości, na której prowadzony jest chów lub hodowla świń w przypadku rolników;
  • siedzibę spółki lub związku w przypadku spółek wodnych lub związków spółek wodnych.

Wniosek można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, można też wysłać go rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.

O kolejności przyznawania pomocy decyduje liczba punktów. W przypadku rolników z terenów objętych ASF maksymalną liczbę 6 punktów można otrzymać za posiadania 800 sztuk świń. Większa lub mniejsza liczba sztuk trzody chlewnej powoduje przyznanie odpowiednio mniejszej liczby punktów: 300 sztuk – 2 pkt.; 1200 i więcej sztuk – 2 pkt. Za inwestycję dotyczącą niecki dezynfekcyjnej można otrzymać 2 pkt. W przypadku spółek wodnych i ich związków o liczbie punktów decyduje powierzchnia zmeliorowanych gruntów rolnych. Na dodatkowe punkty mogą liczyć spółki wodne i ich związki z gmin, które od 1997 roku co najmniej dwukrotnie ucierpiały z powodu powodzi lub deszczów nawalnych.

Ogłoszenie Prezesa ARiMR – otwórz

Dokumenty aplikacyjne – otwórz

Więcej informacji – otwórz

 

Źródło:

www.armir.gov.pl