Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych

Podlaskie ziemie nie należą do najbardziej urodzajnych w Polsce. Jest wiele gmin gdzie dominują gleby, na których w zasadzie nie powinna być prowadzona produkcja rolna. Z drugiej strony lasy są Nam potrzebne ze względu na dobro Nasze i środowiska w którym żyjemy. Jeśli więc jesteś posiadaczem gruntów rolnych, których nie chcesz uprawiać działanie „Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" jest właśnie dla Ciebie.
Ten rodzaj wsparcia jest przeznaczony na rzecz kosztów zakładania i utrzymania terenów zalesionych. Subwencje są udzielane do gruntów, dla których opracowany jest plan zalesienia przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zgodnie z art. 35 ustawy o lasach oraz w oparciu o przepisy ustawy o leśnym materiale rozmnożeniowym.

 

Z działania mogą skorzystać:
• Rolnicy – właściciele gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej reprezentujących Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.
• JST będące właścicielami gruntów rolnych oraz gruntów innych niż rolne – w zakresie kosztów założenia.

Warunkiem otrzymania wsparcia jest minimalna powierzchnia gruntu objętego pomocą, która wynosi co najmniej 0,1 ha. Pomocą objęte są grunty orne lub sady oraz grunty inne niż rolne- wykazane w ewidencji gruntów jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, niewykorzystywane do produkcji rolniczej.
Maksymalna powierzchnia gruntu objętego pomocą w PROW 2014-2020 na jednego beneficjenta nie będzie większa niż 20 ha.

 

Pomoc jest przyznawana w formie ryczałtu:
1) jednorazowo za wykonanie zalesienia gruntów rolnych lub innych niż rolne oraz dolesienia na terenach pokrytych samosiewem (o ile zgodnie z planem zalesienia zalecane jest dodatkowe sadzenie drzew), oraz ewentualną ochronę poprzez ogrodzenie bądź palikowanie tzw. wsparcie na zalesienie;
2) maksymalnie przez 5 lat na utrzymanie, pielęgnowanie i ewentualną ochronę przed zwierzyną poprzez stosowanie repelentów (o ile plan zalesienia nie przewiduje ogrodzenia albo palikowania) nowo założonych upraw leśnych, jak również terenów zalesionych w wyniku sukcesji naturalnej (również tych, na których nie są wymagane dolesienia), tzw. premia pielęgnacyjna;
3) maksymalnie przez 12 lat na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej, tzw. premia zalesieniowa.

Stawki na zalesienie zostały określone ryczałtowo na 1 ha lub na metr bieżący. Z kolei w przypadku premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej są to stawki jednoroczne.
1. Stawka płatności w zakresie wsparcia na zalesienie odpowiada 60% wyszacowanych kosztów inwestycyjnych i została zróżnicowana w zależności od:
• grupy sadzonych gatunków, tj. iglaste i liściaste;
• nachylenia terenu: powyżej 12 stopni i w warunkach korzystnych;
• charakterystyki zalesionych gruntów (grunty erozyjne);
• rodzaju materiału sadzeniowego (sadzonki z odkrytym materiałem sadzeniowym, sadzonki mikoryzowane).
W przypadku, jeżeli plan zalesienia przewiduje stosowanie zabiegów ochronnych przed zwierzyną, dodatkowo w ramach wsparcia na zalesienie refundowane będą koszty ogrodzenia lub palikowania.
2. Stawka płatności w zakresie premii pielęgnacyjnej została zróżnicowana w zależności od:
• nachylenia terenu: powyżej 12 stopni i w warunkach korzystnych;
• charakterystyki zalesionych gruntów (grunty erozyjne);
• wykorzystania sukcesji naturalnej.
W przypadku, jeżeli plan zalesienia przewiduje stosowanie zabiegów ochronnych przed zwierzyną, dodatkowo w ramach premii pielęgnacyjnej refundowane będą koszty stosowania repelentów.
3. Stawka płatności w zakresie premii zalesieniowej została skalkulowana biorąc pod uwagę zalecenia KE co do unikania nadmiernej kompensacji z uwagi na fakt, iż dla gruntów zalesionych będą przysługiwały płatności bezpośrednie przez cały okres zobowiązania, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1307/2013.