prosperita-sklep

Mokradła Kolneńskie i Kurpiowskie - pierwsze spotkanie w sprawie opracowania projektu Planu Zadań Ochronnych

Około dwudziestu osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu informacyjno – komunikacyjnym dotyczącym opracowania projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Mokradła Kolneńskie i Kurpiowskie, w tym przedstawiciel Podlaskiej Izby Rolniczej Jerzy Lewandowski. Spotkanie odbyło się 29 kwietnia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli.

Czytaj więcej...

Jak poprawić kwitnienie i zawiązywanie owoców

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQnxkmFkgerqZtQCGv9qXU7aQw-yYBrcvBWPExA7Dhw1uuLsgbBDzisiaj już wiadomo, że przezimowanie upraw sadowniczych w okresie zimy było na ogół dobre, a w skali Polski nie zaobserwowano większych strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe wystąpiły jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach, na słabszych stanowiskach oraz w przypadku gatunków i odmian bardziej wrażliwych, o czym pisałem we wcześniejszym artykule, i co potwierdziły także dane o wstępnym przezimowaniu upraw opublikowane przez GUS 30 kwietnia br.

Czytaj więcej...

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, 10-12 maja, Poznań

W dniu 10-12 maja odbyła się XXVI Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Jest to stały punkt w kalendarzu najbardziej liczących się wydarzeń branży hodowlanej w Polsce. Podczas jego tegorocznej edycji zwiedzający mogli podziwiać blisko 2000 okazów zwierząt niemal wszystkich ras gospodarskich i hodowlanych, zdobyć fachową wiedzę z zakresu hodowli i pielęgnacji zwierząt, a także brali udział w oryginalnych pokazach i konkursach. Weekendowe wydarzenie odwiedziło aż 25 000 zwiedzających.

Czytaj więcej...

Roczne urlopy rodzicielskie nie obejmują ubezpieczonych w KRUS

W grupie objętych rocznym, płatnym urlopem rodzicielskim brakuje rolników, ubezpieczonych w KRUS - wskazywał Piotr Walkowski Poseł -Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej podczas debaty Sejmowej nad projektami wydłużającymi urlopy dla rodziców.

- Panie ministrze, mam do pana takie pytanie jako szef samorządu rolniczego. Brakuje mi tutaj jednej grupy rodziców, myślę tutaj o rodzicach, którzy prowadzą działalność rolniczą i objęci są ubezpieczeniem społecznym w KRUS. Okazuje się, że jednak nie dla wszystkich jest jednakowe prawo w tym kraju - zwrócił się do ministra pracy Walkowski.

Czytaj więcej...

Z wizytą na Białorusi

W dniach 6 – 7 kwietnia 2013r. delegaci Podlaskiej Izby Rolniczej realizując zadania statutowe zwiedzali Spółdzielnię Produkcji Rolnej „Progres Vertelishki"- jedno z wiodących przedsiębiorstw rolnych na Białorusi, znajdujący się w zachodniej części obwodu grodzieńskiego.
Nasza delegacja została bardzo dobrze przyjęta w Spółdzielni: poza tradycyjnym powitaniem chlebem i solą, obejrzeliśmy występy zespołów ludowych oraz zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek.

Czytaj więcej...

Możliwość dodatkowego naboru wniosków o dofinansowanie udziału w Branżowym Programie Promocji

Branżowy program promocji branży polskich specjalności żywnościowych obejmuje okres od 14 maja 2012 roku do 31 maja 2015 roku. Działania promujące organizowane w ramach programu realizowane są na terenie krajów: Rosja, Niemcy, Chiny, Francja, Ukraina oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj więcej...

Potrzeby pokarmowe roślin sadowniczych po kwitnieniu

Potrzeby pokarmowe i energetyczne roślin sadowniczych bezpośrednio po kwitnieniu są bardzo wysokie - energia potrzebna jest roślinie nawet do zrzucenia większości kwiatów i zawiązków owocowych. Na roślinie mają pozostać tylko te najsilniejsze i najcenniejsze okazy. Tak urządziła to natura i tak działa to od tysięcy lat.

Czytaj więcej...

Konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego

Czwarte i ostatnie duże spotkanie w ramach konsultacji społecznych Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego odbyło się 7 maja w Białymstoku. Z ramienia Podlaskiej Izby Rolniczej uczestniczyła Bogumiła Roszczyk-Parzych Dyrektor Biura PIR.
W auli Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zebrało się prawie 200 osób, które chciały poznać założenia dokumentu i zabrać swój głos w dyskusji nad przyszłością regionu.

Czytaj więcej...