Dobrostan zwierząt – zgoda Komitetu Monitorującego

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Dobrostan zwierząt – zgoda Komitetu Monitorującego Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję zmian m.in. w zakresie nowego działania Dobrostan zwierząt. Posiedzeniu, które odbywało się w dniach 25-26 czerwca 2019 r przewodniczył podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

– Doświadczenia z wdrażania dotychczasowych programów na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich mają istotny wpływ w określaniu zasad i kierunków wsparcia Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020 –  podkreślił wiceminister. Zaznaczył ponadto, że w przyszłości należy w większym stopniu skoncentrować się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie. Do tego celu niezbędne jest zintensyfikowanie współpracy środowisk naukowych z rolnikami oraz doradztwem rolniczym.

W ramach nowego działania: Dobrostan zwierząt, rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Wsparcie w ramach tego działania obejmie:

Pakiet 1. Dobrostan świń:

    • wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,
    • wariant 1.2. Dobrostan tuczników – zwiększona powierzchnia w budynkach.  Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,
    • wariant 1.3. Dobrostan loch – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) – stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,
    • wariant 1.4. Dobrostan tuczników – dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) – stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.

Pakiet 2. Dobrostan krów:

    • wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym – stawka płatności 185 zł/szt. rocznie,
    • wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20%, w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie – stawka płatności 595 zł/szt. rocznie,
    • wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu – dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg  na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym – stawka płatności 329 zł/szt. rocznie.

Na realizację działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 przeznaczono 50 mln euro. Planuje się, że zostanie ono uruchomione w 2020 r.

W trakcie posiedzenia Komitet Monitorujący pozytywnie zaopiniował, również zmiany PROW 2014-2020:

  • dla działania M02 „Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw”, w poddziałaniu 2.3 „Wsparcie dla szkolenia doradców”,
  • dla działania M19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER (RLKS – rozwój lokalny kierowany przez społeczność), w poddziałaniu 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania,
  • w sprawie kryteriów wyboru operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie w działaniu M04 „Inwestycje w środki trwałe”, w poddziałaniu 4.1 „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” w typie operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Pozytywnie zaopiniowano, także dokonanie realokacji finansowych pomiędzy poszczególnymi instrumentami Programu, m.in. w celu zapewnienia środków na realizację działania Dobrostan zwierząt oraz dostosowania wielkości budżetów poszczególnych instrumentów do aktualnego stanu wdrażania Programu.

Podczas posiedzenia Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyjął Roczne sprawozdanie z wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 za rok 2018.

W części informacyjnej posiedzenia, omówiono stan realizacji Programu, w tym ram wykonania i zasady n+3, jak również przedstawiono wyniki badań ewaluacyjnych dla Programu. Przedstawiono także informacje dotyczące Strategii komunikacji PROW 2014-2020, w tym co do działań informacyjnych, reklamowych i szkoleniowych.

Drugiego dnia posiedzenia, obyły się wizyty studyjne, w trakcie których zaprezentowano dobre przykłady z wdrażania działania Współpraca, Przetwórstwo i Marketing Produktów Rolnych, a także instrumentu Leader w formule RLKS (Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność).