Społeczeństwo cyfrowe na obszarach wiejskich

wpis w: Aktualnosci1 | 0

Sieć tysięcy kilometrów światłowodów coraz gęściej oplata województwo podlaskie. W dobie szerokopasmowego internetu coraz częściej nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby załatwić formalności w urzędach, zrobić zakupy, albo sprzedać produkty wytworzone w gospodarstwie…. Mieszkańcy obszarów wiejskich doskonale wykorzystują możliwości jakie daje dostęp do dobrej jakości internetu. O czym w 9. odcinku Programu „Podlaskie innowacje rolnicze w obiektywie kamery”.

Agnieszka Gremza wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo mleczne. Od zaprzyjaźnionych rolników kupuje też mleko kozie. Całość surowca rodzina Gremzów przerabia na sery korycińskie swojskie, sery długodojrzewające pleśniowe, sery typu gouda z koziego mleka, twaróg, masło, śmietanę, i marynaty serowe. Wyprodukowany asortyment sprzedawany jest w gospodarstwie, na różnego rodzaju festynach i wystawach oraz za pośrednictwem strony internetowej.

– Stronę internetową założyliśmy równolegle z uruchomieniem działalności, bo jest bardzo przydatna – podkreśla producentka. – Obecnie trwa jej przebudowa, gdyż chcemy uruchomić detaliczną sprzedaż naszego sera, tak, by można było go kupić w kawałkach, a nie hurtowo.

Choć Pani Agnieszka podkreśla, że w przypadku produktów wytwarzanych w jej gospodarstwie niezwykle ważny jest bezpośredni kontakt z klientem, dlatego rodzina jest bardzo aktywna w zakresie sprzedaży towaru na festynach i jarmarkach, to przyznaje, że rola internetu na wsi wciąż rośnie. A wszystko to dzięki coraz bardziej zaawansowanym rozwiązaniom technicznym w zakresie dostawy internetu oraz rozszerzającej sieci światłowodowej.

– Jeszcze kilka lat temu dostęp do sieci internetowej dobrej jakości był bardzo problematyczny Bardzo dużo było tzw. białych plam – mówi Norbert Saniewski z firmy Euronet zajmującej się dostarczaniem internetu. –  Na dzień dzisiejszy wskutek rozwoju sieci szerokopasmowych, abonent końcowy otrzymuje dostęp to bardzo szybkiego internetu. Postęp w rozwoju sieci internetowej postępuje bardzo szybko. Sieci światłowodowe w miastach już niczym się nie różnią od tych poza granicami miast.

A dzięki temu mieszkańcy obszarów wiejskich mogą bez przeszkód prowadzić własne strony internetowe i w oparciu o nie promować i sprzedawać wyprodukowane w gospodarstwie produkty. Mogą również monitorować zdalnie prowadzoną działalność. Dzięki postępującej cyfryzacji, możliwości są coraz większe…

Więcej na temat cyfryzacji obszarów wiejskich województwa podlaskiego możecie się Państwo dowiedzieć oglądając 9. odcinek Programu „Podlaskie innowacje Rolnicze w obiektywie kamery”. Jest on realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan Operacyjny na lata 2018-2019. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej realizacji przedsięwzięć na obszarach wiejskich wśród mieszkańców województwa podlaskiego, w tym mieszkańców obszarów wiejskich, a szczególnie rolników. Myśl przewodnią, jaka przyświeca całej realizacji, można zamknąć w jednym zdaniu: „Wieś – dobre miejsce do życia”.

Program można obejrzeć na antenie regionalnej Telewizji Narew, na specjalnym kanale na YouTubie, dostępny jest również na Facebooku. Autorzy produkcji zapraszają do oglądania i „lajkowania”.

https://web.facebook.com/podlaskieinnowacje/